Az ipari printereket és nyomtatóanyagokat gyártó, 3D szolgáltatásokat kínáló német voxeljet 2014-ben fával, faporral kísérletezett; a cég gépein állítottak elő homokkő-öntőformákat, 2016-ban régi (1969-es) Ferrari versenyautó modelljét printelték, de kísérleti házakat is terveztek, építettek fel náluk.
A voxeljet a 3DP egyik meghatározó szereplője, nagyméretű és nagyon gyors gépeket gyárt, kérés szerint (on-demand) alakít ki részeket, s nyújt szerteágazó szolgáltatásokat. A cég hamarosan nyilvánosan bemutatja új technológiáját, amelynek a VJETX rendszer a központi eleme.
A bemutatóra a június 25. és 29. között Düsseldorfban megrendezésre kerülő GIFA show-n kerül sor. Az esemény az öntőtechnológiák egyik legnagyobb vására a világon.
A rendszerrel közvetlen és közvetett tömeggyártás egyaránt kivitelezhető, előbbi homokalapú, utóbbi fémalapú termékek esetében.
A cég szerint a hagyományos öntésbe integrálva, az új printerekkel lehet majd leghatékonyabban és legolcsóbban önteni homokalapú fém alkatrészeket. A gépek tízszer gyorsabbak a korábbi modelleknél. Egy-egy réteg printelése akár öt másodperc alatt kész. A folyamat környezetbarát, a nyomtatót a zéró kibocsátás elvének megfelelően dolgozták ki.
A rendszer tökéletesen passzol az automatizált gyár koncepcióhoz, jól illik a teljesen autonóm elő- és utókezelő megoldásokhoz, például anyagokkal való feltöltéshez, nyomatok tisztításához stb.
A rendszer szíve a tömeges gyártást garantáló feldolgozó egység, több nyomtató és újrarétegező egységek döbbenetesen gyors kombinációja. Összességében a jelen egyik legfejlettebb additív gyártórendszeréről van szó.
A technológiát egy meg nem nevezett német autógyártó fogja elsőként használni, 2019 második felében két rendszert, a következő tíz évben pedig további húsz-harmincat üzemelnek be. Belső égésű motorok, elektromos motorok, akkumulátorok és áramátalakítók hőmérsékletét kezelő eszközöket, terveznek gyártani velük.