Mesterséges szövetek előállítása a 3D bionyomtatás egyik legtöbbet kutatott területe. A technológia ígéretes, komoly egészségügyi alkalmazásokkal kecsegtet, csakhogy egyelőre lassú még.
A Berkeley-i Kaliforniai Egyetem egyik csoportja új módszert javasol, amellyel felgyorsulna a bioprinting. Úgy állítanának elő szöveteket, mint ahogy a hamburgert lefagyasztják, azaz mélyhűtéses (kriogeniuks) alternatív megoldást alkalmazva növelnék a nyomtatási sebességet.
„Többrétegű kriolitográfia” (multilayer cryolitography, MLCL) nevű eljárásukról, kivitelezhetőségéről, egyszerű egységes szerkezetek gyártásáról nemrég publikáltak tanulmányt a Journal of Medical Devices tudományos lapban.
Lényegében a 3D nyomtatási folyamatot dekonstruálják: a szerkezet nem egymásra printelt anyagrétegekből, hanem egyedi 2D rétegek szekvenciáiból alakul ki. A rétegeket párhuzamosan egymásra rakják és egyszerre lefagyasztják, majd 3D szerkezetté rakják és kötik össze. A folyamat kényes, a sikerhez több kihívást kellett abszolválniuk.
A biotintákat és hidrogélt használó hagyományosabb 3D bioprinting eljárásokkal összehasonlítva, az új módszer előnye, hogy fagyasztással az anyag megtartja a formáját, és a sejtek is élnek.
A kísérlethez módosított Flashforge 3D printert használtak, nyomatuk tíz rétegből áll. Összességében bebizonyították, hogy a technika működik, és alapul szolgálhat jövőbeli munkákhoz.
A kutatócsoport következő lépésben az MLCL folyamatot tervezi optimalizálni, és egyben meghatározzák a legelőnyösebb forgatókönyveket.
A kriogenika használatát mások, például az Imperial College London egyik kutatócsoportja is vizsgálja. A módszer egyelőre viták tárgya, egyesek nem osztják azt az álláspontot, hogy növeli a teljesítményt.