A 3D nyomtatás egészségügyi alkalmazásai egyre ismertebbek. Főként orvosi megoldásokról, művégtagokról és operációs kellékekről, szemléltető eszközökről, oktatási anyagokról van szó. A technológia a medicinához a lehető legszervesebben kapcsolódó gyógyszeriparban szintén terjed.
A Jeruzsálemi Héber Egyetem technológiatranszferrel foglalkozó vállalata, a Yissum kutatói új technológiát találtak ki gyógyszerkapszulák létrehozására. 3D nyomtatással a jelenlegi hagyományos gyógyszergyártó technikákkal kivitelezhetetlen komplex tervek valósíthatók meg. Az új megközelítéssel tetszés szerint alakítható és személyre szabható gyógyszerek dolgozhatók ki hidrogélből. Ezek a gyógyszerek nyújthatók, alakot váltanak és késleltetett ütemezéssel is aktiválhatók.
A kutatók az másodszor megrendezésre került éves 3D nyomtatás és azon túl konferencián, november 7-én mutatták be az új technológiát. (Az eseményen a 3DP más területeken, például az elektronikában, a védelmi iparban és az autógyártásban betöltött szerepével is foglalkoztak.)
A rendelésre kivitelezett nyomtatott gyógyszerek hidrogélből készülnek, az tartalmazza a szereket. A technológiával a csillagformától a kristályig, bármilyen alak létrehozható. Komplex szerkezetek megvalósítása, gyógyszerprofilok megjelenítése mellett, orvosok személyre szabható méretet és dózist írhatnak fel betegeiknek.
A hagyományosan gyártott dózisformák (tabletták, kapszulák) tipikusan csak néhány tervet követtek. 3D nyomtatással a tabletták geometriája, felülete és más paraméterei egyaránt finomhangolhatók. Az érintett testrész jobban becélozható, pontosabban kiszámíthatók az emésztési hatások, a szedés időzítése és hossza is jobban kontrollálható. Egy kapszulát például úgy tervezhetnek meg, hogy a hasba eljutva a teljesség érzetét keltse, vagy egyszerre két vagy három gyógyszer jusson késleltetéssel a szervezetbe.
Ezek a gyógyszerek vízzel érintkezve, nedvesség, illetve meghatározott feltételek mellett alakot váltanak.
A jövőt felvillantó fejlesztés újabb lépés a személyre szabott, betegre koncentráló gyógyászat felé – vallják a kutatók.