A Clean2Antarctica egy holland házaspár, Liesbeth és Edwin ter Velde „zéró hulladék” projektje. Lényege, hogy újrahasznosított műanyagból készült és napelemmel működő járművel, a Naputassal (Solar Voyager) indulnak november 28-án antarktiszi táborukból az oda 2400 kilométerre lévő Déli-sarkra. Számításaik szerint 30 nap alatt teszik meg a jégsivatagon keresztül vezető utat.
A közigazgatásilag senkihez nem tartozó legdélebbi kontinens a világ jégkészletének 90 százalékát tartalmazza. Mivel semmiféle hulladék nem generálódik, tökéletes terep a zéró hulladékkal nem járó projekt kivitelezésére, amellyel egyben a 2048-ban lejáró Antarktiszi-szerződés meghosszabbítására is fel akarják hívni a figyelmet.
Az 1485 kiló és 16 méter hosszú járművet újrahasznosított HexCore nevű alapelemekből dolgozták ki. A műanyagokat és más anyagokat szétszaggatták, megolvasztották és nyomtatószálakat készítettek belőlük. 40 printer 4 ezer puha, de masszív HexCore-t nyomtatott. Csak a vázhoz 200 kiló újrahasznosított műanyag kellett. Az alapelemeket aztán úgy alakították, hogy összeálljon az elektromos jármű szerkezete.
A 8 km/h sebességgel közlekedő Naputast 10 darab 25 kilós napelem működteti. Lassúságával maximalizálja az elemek által generált energia hatékony felhasználását. A különleges jármű két személyre tökéletesen alkalmas vezetőfülkéből és nyolc speciálisan puha keréken működő, 47 napra elegendő élelmet tároló két pótkocsiból áll. Baj esetén két 10kW/h-s 60 kilós elem is működésbe lép.
Vizet nem visznek magukkal, a havat speciális eszközzel iható vízzé olvasztják. A vezetőfülke infravörös ablakai elnyelik a napfényt, és melegen tartják a fülkét.
Eddig még senki nem utazott napelemes járművel a Déli-sarkra, a technológia a jövőben kutatódrónok számára lehet ideális. A házaspárt azonban nem a technika, hanem a hulladéktermelés nélküli lehetőségek, absztrakt megoldásokról folyó elméleti viták helyett a konkrét kivitelezés érdekli.
A járművet háromfős csapat követi. Filmezik őket, baj esetén segítséget nyújtanak nekik.