A szabad fegyverviselet harcos jogvédője, a kriptoanarchista Cody Wilson 2012-ben kezdett el printelhető pisztolyokat reklámozni, azóta ő a terület legismertebb képviselője, emblematikus arca. Cége, a tűzfegyverek nyomtathatóságával és a kapcsolódó információszolgáltatással foglalkozó Defense Distributed 2013-ban tette online közzé a Liberator pisztoly digitális fájljait.
A Trump-adminisztráció júliusban úgy döntött, hogy Wilson augusztustól online megoszthat fegyverterveket. Nyolc szövetségi állam (Washington, Connecticut, Maryland, New Jersey, New York, Oregon, Massachusetts, Pennsylvania) és Washington DC rögtön be is jelentette: törvény útján támadja meg a döntést.
De térjünk vissza 2013-ba!
Eleinte veszélytelennek tűnő, inkább játékfegyverek fájljai keringtek a világhálón, a technológia fejlődésével viszont egyre jobb minőségű és veszélyesebb darabok állíthatók el, többen kísérleteznek alkatrészekkel, hangtompítókkal, lövedékekkel stb.
A 3DP ismert nagyvállalatai a kezdetek óta elzárkóznak.
Közben a szabályozás is szigorodott, egyes gépekbe (előbb-utóbb természetesen kijátszható) biztonsági programokat építenek be, egyes reptereken mesterséges intelligenciával felturbózott radarszkennerek érzékelik, Kaliforniában regisztrálni kell a nyomtatott lőfegyvereket, Philadelphiában betiltották a fegyverprintelést, 2016-ban egy japán középiskolai tanár két év börtönt kapott érte, de Ausztrália és más országok törvénykezése is beszigorodott.
A Facebook egyik szóvivője a napokban bejelentette, hogy a legnagyobb közösségimédia-hálózatról törölni fogják a nyomtatott fegyverek digitális fájljait promótáló posztokat.
A bejelentés előtt egy amerikai szövetségi bíró ideiglenes megszorítással korlátozta printelt puskák, pisztolyok stb. internetes közzétételét.
„A tűzfegyverek 3D nyomtatásával kapcsolatos tanácsadás közösségi szabályzatunk alapján nem engedélyezett. Ennek megfelelően minden ilyen tartalmat eltávolítunk a Facebookról” – áll a nyilatkozatban.
A szabályzat kimondja, hogy magánszemélyek között tilos tűzfegyverek, köztük fegyverrészek és töltények vásárlása, eladása, ajándékozása, cseréje és átruházása.
Egyes oldalak (CodeIsFreeSpeech, Defense Distributed stb.), mégsem tűntek el a világhálóról, a Facebook viszont blokkolja, hogy a platformról elérhetők legyenek. A linkeket megosztani szándékozók hibaüzeneteket kapnak – nemcsak a Facebookon, hanem a cég tulajdonába tartozó Messengeren és Instagramon is.
Egyelőre nem tudni, hogy a posztok mellett az érintett oldalakat is törölni fogják vagy sem. A Facebook mindenesetre dolgozik az ügyön, és komoly szigorítások várhatók.
A nyomtatott fegyverek egyébként még mindig nem jelentenek komoly veszélyt, ráadásul, ha valaki be akar szerezni egyet, sokkal egyszerűbb és biztonságosabb módon hozzá tud jutni, nem kell nyomtatnia. Printelt pisztolyok, puskák még semmilyen szinten nem helyettesíthetik a hagyományosabb eljárásokkal készülteket.
Tíz év múlva más lehet a helyzet.