Az Európai Parlament szakértők szerint ellentmondásos és a szabályozás erősödését hozó határozatot hozott a 3D nyomtatásról. A kacifántos „Háromdimenziós nyomtatás, kihívás a szellemi tulajdonjogok és a polgári jogi felelősség területén” című anyagot 631-en szavazták meg, 27-en ellene voksoltak, 19-en tartózkodtak.
A gépgyártó iparágak érdekeit képviselő európai szervezet, az additív gyártást promótáló CECIMO azonnal reagált a határozatra. Felszólítják az uniós intézményeket, hogy szabályozási szempontból tegyenek éles különbséget a technológia üzleti és fogyasztói, B2B (business-to-business) és B2C (business-to-consumer) használata között.
Az Európai Parlament határozata kiemeli a 3D lehetőségeit, fejlődését, viszont rámutat, hogy – szerintük – egy kulcstényező, a kielégítő szabályozás hiánya hátráltatja a még nagyobb fejlődést és széleskörű elfogadást.
A szakmai nyilvánosság ellentmondásosan ítéli meg a határozatot, például a FabLabs szerint „áldás a feltalálóknak.”
Mások kiemelik, hogy a 3D nyomtatóhasználat szabályozása főként a légjármű-iparban, valamint az orvosi/fogorvosi szektorban segíti a technológia alkalmazásait, és új kutatásfejlesztési lehetőségekkel kecsegtet.
A szabályozás mindkét területen nélkülözhetetlen, mert személyek és közösségek biztonságát növeli. A légjármű-iparban az additív gyártás lassabban terjedt el, de ma már egyértelmű hajtóerő – hangsúlyozza a CECIMO.
A LEAP sugárhajtómű-sorozat és printelt üzemanyag-fúvókák tanúsítási és minősítési eljárása látványos példák a technológia terjedésére, elfogadására. Azért volt nagy szükség rájuk, mert más módszerekkel nehezebb lett volna a kivitelezés. A CECIMO szerint azonban az sem lenne üdvözítő, ha az iparág versenyt futna az idővel, és minden kritikus alkatrészt 3D nyomtatással állítana elő. Esetleges meghibásodások és következményeik hosszú évekre hátravethetnék a fejlődését.
A CECIMO hangsúlyozza, hogy az érintett területeken belül már foglalkoznak is additív gyártófolyamatok szabályozásával.