Az amerikai hadsereg (U.S. Army) az additív gyártótechnológia-alkalmazások egyik élharcosa a világon. Gránátvetőtől biztonsági megoldásokig, a haditengerészettől a légvédelemig sok-sok futurisztikus katonai eszközt nyomtattak már.
A marylandi Aberdeen Kísérleti Lőtéren a fegyveres erők két csoportja tanulmányoz jövőtechnológiákat. A szárazföldi erők kutatói küldetés-specifikus drónok fejlesztésére kitalált 3D nyomtatófolyamatot mutattak be a projektet lelkesen támogató tengerészgyalogságnak.
Az anyagtudományt, repülőtechnológiát és szoftvertervezést integráló drónokat először a georgiai Benning Erődben mutatták be egy 2016-os rendezvényen. Eredetileg a Georgia Tech kutatóival dolgoztak együtt, és a gépek hamarosan harci bevetésre készen állnak.
A 3D nyomtatófolyamat módosítása után az Aleph Objects LulzBot gépeit használták, majd a haditengerészetnek bemutatták a drónokat, és nagyon pozitív visszajelzéseket kaptak: mindenképpen alkalmazni akarják az ember nélküli légi járműveket (UAV-k). Először UAV-t korábban soha használt haditengerészekkel, majd szakértőkkel beszélgettek a drónokról, és mindenkit érdekelték a küldetés-specifikus gépek.
Meglepte őket, hogy milyen gyorsan elkészülnek. Napokra, sőt, többen hetekre számítottak, és csak 24 óráig tartott… Kutatók szerint a folyamat még jobban lerövidíthető, ha fejlesztés közben folyamatos kapcsolatban állnak haditengerészekkel, akik digitális katalógusból kiválasztják az adott misszióra legalkalmasabb drónfajtákat.
„Az additív gyártás az új anyagokkal, a mesterséges intelligencia, a gépi tanulás, az ember nélküli rendszerek egybeintegrálják a jövő katonáinak, haditengerészeinek döntő harctéri fölényt adó lehetőségeket” – jelentette ki a Hadsereg Kutatólaboratóriumának (ARL) Járműtechnológiai Igazgatóságát vezető Elias Rigas. Természetesen nem árulták el, hogy pontosan mire is szándékoznak használni küldetés-specifikus drónokat.
Larry L. Holmes Jr, az ARL egyik mérnöke szerint azért ekkora a 3D nyomtatás iránti általános érdeklődés, mert a technológia sci-fiket juttat eszünkbe. A filmekben odamegyünk egy felhasználói felülethez, és azt mondjuk neki, hogy „sajtburger”, mire szinte azonnal meg is kapjuk a sajtburgerünket. Az additív gyártás fejlődésével eljuthatunk addig, hogy hasonlóképpen állítunk elő tárgyakat. Szólunk a felhasználói felületnek, hogy „ember nélküli légi rendszer”, és megcsinálja nekünk.
Egyelőre persze még nem tartunk itt, drónokhoz például az anyagokat erősíteni, a gyártási folyamatot pedig gyorsítani kell.