Két holland tervező, Eric Klarenbeek és Maartje Dros jelenleg (január 14-ig) egy rotterdami kiállításon (Change the System) is megtekinthető algából készült nyomtatható bioanyaga környezetbarát alternatívát kínál az olajalapú műanyagokkal szemben. A tervezők egy ideje kifejezetten „zöld” polimerekben gondolkodnak, Klarenbeek 6 éve foglalkozik nyomtatható bioanyagokkal, és az ő nevéhez fűződik az első élő gombákból készült 3D printelt szék is.
Mostanában viszont teljesen más természetes anyagra, az algára összpontosít. Drosszal közösen algatermesztő, szárító és a moszatot nyomtatószállá alakító módszert dolgoztak ki.
A tervezők szerint az ökoanyaggal sokféle naponta használt termék gyártható: samponos üveg, szemétkosár, terítők stb. Bizakodnak, hogy az algatermesztő rendszer átméretezésével egyre többen fogják használni az anyagot, amely nemcsak azért hasznos, mert természetes, hanem azért is, mert kiszűri az atmoszférából a széndioxidot.
Az algák a szén elnyelésével növekednek, majd bioműanyagokhoz és kötőanyagokhoz felhasználható keményítőt termelnek. A környezetbarát szempontokat maximálisan kielégítő oxigén, lényegében tiszta levegő a melléktermék. Egyértelműen tömegtermelésben gondolkoznak, és ha sikerül nekik, túlmennek a „nulla széndioxid-kibocsátás” elvén, és negatív tartományba lépnek át.
Munkájukra felfigyelt a dél-francia Arles-ban lévő Luma Alapítvány, amelynek algatermesztő laboratóriumát használják is. Hollandiában és ott is helyi moszattal dolgoznak, de mindkettőből ugyanaz a termék lesz.
„Teljesen azonos a formájuk, de helyi anyagokból készülnek. Ebben a változásban, az interneten keresztül terjesztett, de helyileg gyártott termékekben hiszünk” – magyarázzák.
A közeljövőben úgynevezett „3D Pékséget”, biopolimeres 3D nyomtatók helyi hálózatát szeretnék létrehozni. Kicsit úgy működne, mint a szintén Hollandiából indult 3D Hubs, de csak környezetbarát algákból printelnének. Minden utcasarokra boltot képzelnek el, organikus nyersanyagokat „sütnének” benne, hasonlóan a kenyérhez. Nem kellene messzire menni például bútort venni, hanem helyben oldanák meg. A decentralizált gazdaságban kitüntetett szerep jutna a 3D nyomtatásnak.
Egyelőre persze még nem tartunk itt, de mindketten optimisták, 10 évet adnak elképzeléseik valóra válására.