Az amerikai Északnyugati Egyetem kutatói lyukacsos és rugalmas csontszerkezetek printeléséhez dolgoztak ki hatékony módszert. A kompozitanyagok keverékéből álló csontok másik különlegessége, hogy az élő szervezet nem veti ki őket az implantáció után.
A csontok 90 százalékban hidroxiapatitból, a kalcium (az emberi testben is megtalálható) egyik ásványi formájából, 10 százalékban pedig biológiailag lebomló poliészterből, a kimondhatatlan nevű polikaprolaktonból állnak. A kompozitanyagot keresztmintás elrendezésben nyomtatják, így alakulhatnak ki benne lyukacsos részek. A csont a műanyag és a lyukacsos részek miatt „hiperrugalmas.”
A mintadarabot nagyon gyorsan, óránkénti 275 köbcentiméter tempóban printelték. In vivo, patkány szervezetében tesztelték, a gerincén végeztek vele csontátültetést. Az egész folyamat 8-12 hét helyett csak 4 hétig tartott. Az állat immunrendszere pozitívan reagált rá, egybeintegrálódott a környező szövetekkel, gyorsan csontosodott és más külső beavatkozás nélkül is segítette a csontképződést. A speciális anyagú és felépítésű nyomtatást kombinálni lehet a csontok CT felvételek alapján történő 3D nyomtatásával, így az eredeti formákkal teljesen megegyező csontpótlásokra van lehetőség.