A titánból vagy tantálból készült ötvözeteket egyébként is nagyra értékelik az orvosi világban, akkor pedig különösen, ha beteg-specifikus implantátum 3D nyomtatásáról van szó. A titánt főként koponya és láb-beültetéseknél, a tantál csípőhelyettesítésnél, gerinc-implantátumoknál tűnik ígéretesnek.
Egy szingapúri kutatócsoport a porok nyomtatható anyagokká alakítására dolgozott ki eljárást, amellyel még inkább beteg-specifikus, személyre szabott, nyomásnak ellenálló beültetések készíthetők.
A kivitelezéshez szelektív lézeres szinterezést használtak. Már korábban is kikísérleteztek, és orvosi prototípusokhoz használtak titán-alumínium alapú porokat. Az alumínium viszont potenciálisan – és hosszútávon – negatív neurológiai hatásokat válthat ki, amiért a kutatók inkább titán- és tantál-ötvözetek összekeverésében kezdtek el gondolkozni.
Sikerült bemutatniuk, hogy a keverékanyag működik és nyomtatható is, ráadásul tantál hozzáadásával stabilizálták a titánrostok formálódását. Az ötvözeteket ortopédiai alkalmazásokra tervezték, és elvileg – deformáció után – eredeti alakjukra is „emlékezhetnek.”