Divattervezők körében népszerű a 3D nyomtatás, sokuk kísérletezik vele. Ennek ellenére nagyon kevés a bármikor viselhető, kényelmes printelt ruha. Elsősorban szelektív lézeres szinterezést használnak, hozzájuk mert legrészletesebben ezzel a technológiával dolgozhatók ki felületek. Csakhogy még részletgazdagabb kidolgozás kellene!
A brit Loughborough Egyetem és a textília- és ruhagyártó Yeh Csoport közös kutatásban, a 3D Divat projekt keretében vizsgálja, hogyan lehetne valóban hordozható és könnyű darabokat egyetlen gyártási műveletben megmunkálatlan nyersanyagokból – műanyagokból – előállítani. Hatékony 3D nyomtatási folyamatot akarnak a közvetlen „polimerből ruha” koncepcióra kidolgozni.
A kutatók konklúziója: 3DP-vel gyorsabb az innováció, személyre szabott a végtermék, nincsenek mértani korlátok, és szinte semmi hulladék nem termelődik, nincs levegőszennyeződés (éles ellentétben például a mai kínai textil- és ruhaiparral). A technológia forradalmasíthatja a divatot, hamarosan 24 óra alatt elkészülhet egy teljes ruha.
Most már csak az a kérdés, hogy mikor az a „hamarosan.”