A 3D nyomtatást lassan már szinte minden területen alkalmazzák, így az sem meglepő, hogy például a temetkezési iparágban is ki próbálják aknázni a technológia adta lehetőségeket. A japán fotó- és 3DP-ügynökség Roice Entertainment szokatlan, sőt, egy kicsit bizarr alkalmazási módot választott: fényképek alapján nyomtatnak – a hamvakat tartalmazó – urnát az elhunytról.
Az ügynökség azzal vált ismertté a szigetországban, hogy neves eseményekről, például házasságról, születésről, diplomaosztásról készült fotókat varázsol printelt miniszobrokká.
Az urnanyomtatás nem az ő ötletük, a minnesotai Foreverence is ezzel foglalkozik, az elhunyt kedvenc autóját, kalapját stb. örökítik meg. A Roice Entertainment azonban továbbmegy – kedvenc tárgyak után már csak egyféleképpen, az elhunyt ábrázolásával lehet személyesebbé tenni az urnát.
Ugyanazokat a technikai elveket alkalmazzák, mint például a házassági szobrokhoz: különféle látószögekből felvett nagyfelbontású fényképekből áll össze a nyomtatható 3D kép.
Urnánál érthető okok miatt teljesen más a helyzet, sokszor alig van használható fotó, különösen azokban az esetekben nincs, amikor több évtizede elhunyt személyről akarnak a hozzátartozók – urna helyett – egyszerű 3D nyomatot készíttetni. Ráadásul mindenkinek tetsző szobrocska kizárólag jó minőségű referenciaképből generálható.
Maga a folyamat időigényes, két-három hónapig is eltarthat. A nyomat gipszből készül, speciális viasszal dolgozzák meg, színezik és festik. Nem olcsó: a legkisebb, 20 centis alak közel 100 ezer jön (kb. 900 dollár), a 25 centis 150, a 30 centis 200 ezer.