A Star Trek (Csillagszekerek) Replicator nevű gépezete tárgyakat készített és hasznosított újra. A párhuzam egyértelmű: a kultikus sorozat masinájához a mai világban leginkább a 3D nyomtatók hasonlítanak. Gondoljunk csak arra, hogy a Nemzetközi Űrállomáson is van már 3D printer.
Mindezek tükrében talán nem is meglepő, hogy a NASA, az Amerikai Gépészmérnök Társaság (ASME) és a Csillagok háborúja Star Trek Replicator versenyt hirdetett azzal a céllal, hogy a gyerekek érdeklődését felkeltsék az űrutazás és a 3DP iránt. Élelmiszerekkel kapcsolatos, de nem ehető nyomtatható tárgyakat (evőeszközt, tálakat, tárolókat stb.) kell alkotniuk. Olyanokat, amiket szerintük 2050-ben használhatunk a világűrben.
Ez az ASME harmadik Jövőmérnökök versenye. A 2014. tavaszi elsőn űrben nyomtatható eszközöket, a másodikban szintén printelhető űrkonténert kellett kitalálniuk.
A gyerekek két korosztályban, juniorban és tiniben indulhatnak. A verseny május 1-ig tart, a győztesek New Yorkba utazhatnak, ahol megnézhetik a Légi és Űrhajózási Múzeum Csillagflotta Akadémiáját, tehetnek egy kört az Enterprise-zal, és végig csillagász kalauzolja őket. Titokzatos Star Trek csomagot szintén nyerhetnek. Négy döntős iskolája 3D printert kap, de az elődöntősök keze sem marad üres: a NASA Made in Space programjától kapnak valamit.
A gyerekeket kalandozásra, bátor kezdeményezésekre buzdítják. Egyetlen kritérium, hogy munkájuknak táplálkozásban kell segítenie az űrhajósoknak.