A Facebook által 2014-ben 2 milliárd dollárért felvásárolt virtuálisvalóság-sisak fejlesztő, az Oculus Riftje lehet 2016 legnagyobb technológiai durranása. Nem túlzás azt állítani, hogy az első iPhone óta semmit nem vártak ennyire a fogyasztói IT világában.
Olyan immerzív élményt nyújt, hogy a felhasználónak melegen ajánlott: félóránként tartson tízperces szünetet. A headset mellé a legmasszívabb játékokhoz szükséges számítógép is kell, úgyhogy az 599 dollár mellett az egyéb költségek sem elenyészők, így a végösszeg 1000 dollár, de inkább felette lesz. Február közepére ígérnek egy „mindent egyben” csomagot 1500-ért.
A prototípus-változatot eddig csak fejlesztők használhatták, de idén végre már a fogyasztók is élvezhetik a VR-t: az első kiszállításokra március 28-án kerül sor.
Tetszetős tartalom, komplett ökoszisztéma, speciálisan VR-re integrált szoftver/hardver – emlékeztet az Oculus. Állítólag döbbenetes a legújabb változat minősége, sokak szerint a Rift – és általában a VR – teljesen megváltoztatja a játékvilágot és a szórakoztató alkalmazásokat.
A Facebook fejlesztői azon is dolgoznak, hogy a közösségi média appja kompatibilis legyen a Rifttel.
A rendszer kettős (mindkét szemnek egy-egy) képernyőből és 3D audiorendszerre integrált fejhallgatókból áll. Jeremy Bailenson stanfordi kutató gyerekeknek nem ajánlja, mert a VR nagyon megváltoztathatja a világról való gondolkodásunkat, cselekedeteinket. Potenciális egészségügyi kockázatként émelygést/hányingert, szemmegerőltetést és fejfájást emlegetnek. Ha furán érezzük magunkat VR-használat után, nem javasolt autót vezetni, vagy más gépet irányítani.
Az Oculus tervei között szerepel a Microsofttal való együttműködés, hogy a Riftet közvetlenül lehessen Xbox One-nal használni. A Microsoft elmondása alapján már dolgoznak az Xbox One játékok közvetlen Riftre streamelésén.
Az Oculus és a NASA a CES-en mutatta be, mit élhetnek át az űrhajósok, amikor a monumentális hordozórakéta-rendszer, az SLS (Space Launch System) közel 100 méteres liftjén az Orion űrhajóba érkeznek. A minél élethűbb élmény miatt a Riftet haptikus (tapintásalapú) székkel és 500 wattos mélyhangszóróval kombinálták össze.