Az élelmiszer- és ételnyomtatás nemcsak látványos díszítőelemekből, különféle tésztákból és különleges ízkombinációkból áll. A konyhában minden nap használt, például krémes állagú alapanyagok előállítása legalább annyira fontos, mint a kulináris remeklések.
A kanadai Structur3D Discov3ry általános krémextrúdere bármely FDM printerhez hozzáadható, mindössze 400 dolláros plug-and-play kiegészítő. Azoknak éri meg beszerezni, akik az ételnyomtatással akarnak kísérletezni, viszont nem áldoznának súlyos összegeket speciális kajaprinterekre.
A Structur3D korábban kenhető csokoládét és porcukrot használó nyomatokkal ért el sikereket. Természetesen meg is lehetett mindet enni, többek között a Csillagok háborúja dekorációt vagy a palacsintára printelt nutellát.
A cég viszont eldöntötte, hogy a „nutellán túli világgal” is akar foglalkozni, és más terepen, másfajta élelmiszerekkel kezd el kísérletezni. Folyékony mézet és pektint (E440), reggeli szirupot és krémsajtot használtak nyomtatóanyagként. Csupa olyan alapösszetevőt, amely nem hiányozhat az átlag vasárnapi villásreggeliből, brunchból.
De mivel mindegyiknek más a viszkozitása, másként reagálnak a melegítésre, a kísérlet felemás – „keserédes” – eredménnyel zárult. Egyelőre még nem villásreggeli szint, viszont sokat megtudtak az élelmiszernyomtatás lehetőségeiről és korlátairól. A legígéretesebbnek a tömörebb, közepes viszkozitású krémek bizonyultak. (Ebbe a kategóriába tartozik több korábban is nyomtatott cucc: csoki, palacsinta, zöldségpüré, pizzatészta stb.)