Néhány éve még teljesen abszurdnak tűnt a csontnyomtatás. Ma viszont már tudjuk, hogy printelt csontokhoz valamilyen újrafelszívódó, például biológiailag lebomló polimer és anorganikus bioaktív fázisváltó anyag, például egyes kerámiák kellenek.
A madridi Complutense Egyetem kutatói nemrég mutatták be, hogy ha szén nanocsöveket teszünk a keverékbe, 3D elektromos hálózat hozható létre a csontszövet belsejében, és így stimulálható a csontok újraképződése. A portugál Aveiro Egyetemmel közösen végzett kutatáshoz az EnvisionTEC 3D biotervező- és nyomtatógépét (bioplotter) használták.
Az egészségügyi hatóságok által engedélyezett viszonylag könnyen printelhető polimerrel (polikaprolakton, PCL) és (kerámiaként) a kalciumalapú ásvány hidroxiapatittal dolgoztak. Csontregenerálódáshoz, szövettervezéshez gyakran használják ezeket a biokompatibilis, a természetes csontszövetekhez nagyon hasonló matériákat (kalciumfoszfátok, üvegek, polimerek). A megfelelő méret és forma kivitelezéséhez különféle eljárásokat alkalmaznak.
Atomnyi vastagságú, néhány nanométer átmérőjű grafénlapok, szén nanocsövek (CNT) hozzáadásával a keverék sokkal masszívabbá válik, vezeti az áramot, reagál a külső stimulációkra, ezek az ingerek pedig hatnak a sejtműködésre, összességében felgyorsítják a csont regenerálódását.