Az MIT Számítástudomány és Mesterséges Intelligencia Laboratóriumában (CSAIL) mindössze 7 ezer dollár összköltségen fejlesztett MultiFab egyszerre képes tíz különféle anyaggal dolgozni és nyomtatni belőlük tárgyakat. A rendszer két képtechnológián, a gépi látáson és a 3D szkennelésen alapul.
A MultiFab azonban nemcsak multi-material szerkezet, hanem a 3D szkennelés jóvoltából folyamatos visszacsatolásokat kap, amelyek alapján, hiba esetén újrakalibrálja és korrigálja magát. A gép másik egyedi tulajdonsága komplex komponensek, például szenzorok és áramkörök közvetlen beágyazása tárgyakba. Ez azt jelenti, hogy a mozgó részeket és elektromos alkatrészeket tartalmazó végtermék egyetlen nyomtatással létrehozható.
A platform kutatóknak és hobbi-nyomtatóknak egyaránt új lehetőségeket kínál, korábban nehezen vagy egyáltalán nem printelhető tárgyakat képesek alkotni vele.
Egyelőre okostelefon-tokot és LED-lencséket nyomtattak az új géppel, hamarosan motorokat, aktuátorokat és a fejlett elektronikus darabokhoz fontos egyéb komponenseket is fognak.
A 3D nyomtatók többségénél igen korlátos az anyaghasználat. A multi-material gépek fúvókái cseppfolyósított hőre lágyuló műanyagokat (thermoplastic) préselnek ki, amelyek megkeményednek, és rétegről rétegre alkotnak belőlük tárgyakat. A MultiFab kevert fotopolimerek mikroszkopikus méretű cseppecskéivel dolgozik. Működése mechanikailag nagyon hasonlít a Stratasys PolyJet gépeihez.