Sokaknak nem tetszik, hogy 3D szkennerrel alkotások másolhatók, de egy másik, szintén reprodukciós célú használattal viszont mindenki egyetért: a technológiával háborús zónák, terroristacsoportok, például a műemlékeket megsemmisítő ISIS által megszállt övezetek veszélyeztetett műtárgyai őrizhetők meg az utókornak. A szkennerek bárhova könnyen eljuttathatók, és pontos 3D modellek készíthetők velük.
Az ISIS moszuli és palmirai pusztítását látva, az Oxford és a New York Egyetem bejelentette, hogy Szíriát és Irakot „elárasztják” szkennerekkel, majd a modellek alapján másolatokat hoznak létre a múlt értékes alkotásairól. Az Egymillió Képes Adatbázis Projekt – a két egyetem, az oxfordi Digitális Régészet Intézet (IDA) és az UNESCO együttműködése – keretében 5 ezer kamerát terveznek eljuttatni háborús övezetekbe, 2016 végéig pedig 1 millió képet akarnak rögzíteni ezekkel a könnyű használat miatt módosított, leegyszerűsített, nem szakmabelieknek, hanem katonáknak, múzeumi dolgozóknak és önkénteseknek szánt kamerákkal. A begyűjtött anyagok közvetlenül feltölthetők a New York Egyetem adatbázisára.
A korábbi hasonló kísérletekben szakértőket próbáltak a helyszínre küldeni, az új megközelítés viszont könnyebben kivitelezhető. Remélhetőleg a képek elég részletgazdagok lesznek ahhoz, hogy hiteles 3D utánzatot lehessen alkotni belőlük.