A jelenlegi drónfejlesztések célja, hogy a közeljövő ember nélküli légi járművei az eddigieknél olcsóbbak, gyorsabbak és praktikusabbak legyenek. Tervezésük során többféle szempontot vesznek figyelembe, például, hogy versenyzésre vagy szállításra szánják őket. Valami viszont szinte mindegyiknél megegyezik: részben vagy teljesen 3D nyomtatással készülnek.
Az Egyesült Államok Szövetségi Légügyi Hatósága (FAA) a napokban engedélyezte, hogy egy printelt alkatrészeket is tartalmazó drón szállíthasson tárgyakat, nevezetesen 4 és fél kiló gyógyszert egy nyugat-virginiai klinika júliusi rendezvényére.
A Flirtey ausztrál startup, a NASA és a Virginia Tech együttműködésében fejlesztett hexakoptert többféle alkalmazásra tervezték: életmentő gyógyszereket és egyéb szükséges tárgyakat fog eljuttatni katasztrófa sújtotta vagy nehezen megközelíthető, rosszul ellátott területekre. A gép szénszálakból, alumíniumból és gondosan kiválogatott 3D alkatrészekből áll. A kiindulási ponttól nagyjából 20 kilométeres térségben tud működni, tehát nagyvárosi környezetben is bevethető. Pontosan meghatározott, kijelölt útvonalakon repül, így garantált, hogy a csomag eljut a rendeltetési helyre, a drón pedig vissza a bázisra. Biztonságos közlekedéséért az elem állapotát és a GPS-jeleket folyamatosan figyelő fedélzeti számítógép felel. Az eddigi tapasztalatok alapján, nincs ok félelemre.
A júliusi esemény felvillantja, mire számíthatunk a jövőben a drónoktól, mire lesznek képesek. Mindennapos szállítótevékenységükre azonban még várni kell, mindenesetre már nem az a kérdés, hogy megvalósul-e, hanem az, hogy mikor valósul meg.
A Flirtey sokat tett ezért. 2013 óta fejlesztenek automata hexakoptereket, amelyekkel könyveket, humanitárius segélycsomagokat stb. juttattak el problémás helyszínekre. Májusban kivitelezték az első lakott terület feletti szállítást.