Az utóbbi pár évben olyan területeken is elkezdték alkalmazni a 3D nyomtatást, mint például a design és a lakberendezés, amit többek között gyönyörű lámpák és más világítóberendezések szemléltetnek. Ezeket a darabokat más technológiákkal aligha hozták volna létre.
Joao Duarte, portugál villamosmérnök sem lett volna képes más megoldással 30 dollárból kihozni egyedi DNS lámpáját.
„3D tárgyakat keresgéltem online a nyomtatómhoz, amikor DNS szálakra bukkantam. Annyira megtetszettek, hogy különféle nézőpontokból próbáltam megtekinteni őket. Elforgatva, döbbenetes és hipnotizáló hatást keltettek. Arra gondoltam, hogy izgalmas lenne alkotni valamit, ami kihasználná ezt az effektust. Így ugrott be, hogy lámpát tervezzek” – magyarázza az alkotó.
Nem sokat tudott a 3D nyomtatásról, az Autodesk Tinkercad szoftverével viszont pár óra alatt elkészítette a designt. A programot nagyon könnyű kezelni – nyilatkozta később.
Egy akrilcső és az elektronikus alkatrészek kivételével mindent printelt. Fekete PLA-t használt, és kifejezetten arra törekedett, hogy a DNS kettős spirálnak bizarr hatása legyen, amikor kikapcsolják a LED-eket.
A két gépen (Prusa I3, LulzBot TAZ 4) kivitelezett nyomtatás 14 óráig tartott. Az elektronikus alkatrészeket illetően, az akrilcsőben lévő spirált működtető motort a lámpa aljába rejtette, a LED-ek alul és felül találhatók, a motort és a LED-eket is Arduino mikrokontroller irányítja. Egy gombot is felszerelt, amellyel különféle működési módokat váltogathatunk.
A használati utasítás itt található.