Az additív gyártás több területen tette lehetővé termékek olcsóbb, gyorsabb és pontosabb elkészítését. Közülük is az egészségügy az egyik legfontosabb.
Különféle printelt végtagokról egyre gyakrabban ír a sajtó, a lassabban fejlődő bionyomtatásról viszont kevésbé, pedig a nagyhorderejű orvostudományi áttörések itt várhatók. Míg végtagokat jellegzetes 3DP technológiákkal és tipikus nyomtatóanyagokból állítanak elő, addig a bionyomtatásnál bonyolultabb technikai megoldásokat és organikus anyagokat használnak.
Az orosz 3D Bioprinting Solutions például tavaly novemberben bejelentette, hogy tavaszra elkészül a világ első nyomtatott átültethető szerve, egy pajzsmirigy.
Betartották ígéretüket, a pajzsmirigyet beteg egéren fogják tesztelni. Viszonylagos egyszerűsége miatt választották ezt a szervet, a robotként funkcionáló printer őssejteket és biotintát használt hozzá. Az esetleges kilökődést megelőzendő, a sejteket az egér zsírszövetéből tenyésztették.
Ha a kísérlet sikeres lesz, júliusban, a szingapúri Második Nemzetközi Bioprinting Kongresszuson számolnak be róla részletesen. Szintén az eredményektől függ, hogy mikor vágnak bele a következő, sokkal komplexebb szerv, a vese, majd a máj nyomtatásába. Ha minden a tervek szerint megy, 2018-ra lesznek kész a vesével.