A kelet kínai Qingdao városában működő, 2001-ben alapított Qingdao Unique nevével először egy áprilisi divatbemutató nyomtatott ruháival kapcsolatban ismerkedhetett meg a szakmai közönség, június végére pedig felépítették a világ legnagyobb 3D printerét.
Legutóbbi fejlesztésük ismét Guinness-rekordgyanús – bemutatták a földkerekség első életnagyságú viaszszobrot nyomtató gépét. Viaszmásolatot eddig is készíttethettünk magunkról, egy az egyben viszont még nem. A ráolvasztásos (FDM) technológiával működő 2 méter magas printerrel (majdnem mindenki előtt) elhárultak a méretakadályok. A viaszszálból létrehozott nyomatok ugyanúgy rétegről rétegre állnak össze, mint például az ABS-alapúak, és azonnal megkeményednek. A több színben létező viasz nyomtatószálakat szintén a Qingdao Unique fejlesztette.
A gép gyorsaságáról annyit, hogy egy 50 centi magas szobrocska 72 óra alatt készül el, amiből könnyen kiszámítható: az életnagyságú modellt legalább egy hétig kell printelni.
Összehasonlításként: a Madame Tussauds panoptikumok és más múzeumok klasszikus viaszfiguráin általában 3-6 hónapig dolgoznak, és egy darab legalább 160 ezer dollárba kerül. 3D nyomtatásnál az egész test leszkennelése után számítógép dolgozza fel az adatokat, és küldi el a modellt a printerre. A bábu néhány hét alatt a megrendelőé. Nemcsak hamarabb készül el, de sokkal olcsóbb is, mintha hagyományos módszerrel csinálnák.
A Qingdao Unique szerint gépüket főként kulturális célokra, például rajzfilmfigurák kidolgozására fogják használni.