A mai additív gyártási eljárásokkal prototípusokat készítenek, illetve kis mennyiségben állítanak elő termékeket.
A Sheffield Egyetem leányvállalata, a FaraPack Polymers és a Loughborough Egyetem kutatói viszont nagy mennyiségben történő gyártásra alkalmas nyomtatót fejlesztenek. A FACTUM (latinul „csinálni”) nevű gép gyors is: ujjméretű részeket nem egész egy másodperc alatt printel ki.
Az új nyomtató új eljárást is alkalmaz: a Loughborough Egyetemen a jelenlegi technológiák helyettesítésére, azokkal elképzelhetetlen gyártási lehetőségek kiaknázására kikísérletezett „nagysebességű szinterezést” (high speed sintering, HSS). A polimerporból, rétegről rétegre történő printeléshez „színcsepegtető” (inkjet) nyomtatófejet és lézer helyett infravörös fűtőtechnológiát használnak.
A HSS-ről készült elemzések kimutatták, hogy a jelenlegi eljárásoknál olcsóbb is, gyorsabb is. A Loughborough Egyetem a Burton Snowboards-szal közösen végzett kutatásaiból számszerűsítve is kiderült: ha lézeres szinterezés helyett HSS-szel dolgoznak, 75 százalékkal olcsóbban gyártanak mini snowboardokat. Komoly előny még, hogy mivel az olvasztás lassabb, az anyagokat kevesebb sérülés éri, és így jobb lesz a szinterezés. Ráadásul HSS-szel olyan anyagok is megmunkálhatók, amelyek lézerrel nem.
A rendszert vezető autó-, építőipari és sportszergyártó cégeknek mutatták be, a visszajelzések egyértelműen pozitívak.