A szoftvertermékek fejlesztésével, szabadalmaztatásával foglalkozó Gridlogics 44 oldalas beszámolót tett közzé a 3D nyomtatással kapcsolatos 1990 és 2014 közötti szabadalmi fejleményekről.
2000 óta ugrásszerűen megnőtt a szabadalmak száma. A legtöbb kérelmet (ebben a sorrendben) a 3D Systems, a Stratasys, az MIT, a HP és a Hitachi adta be. A 2635-ből 946-ot az Egyesült Államok, 498-at Japán, 452-t Kanada jegyez. A feltaláló James F. Bredt nevéhez fűződő 21 három intézmény, az MIT, a 3D Systems és a Z Corp között oszlik meg.
A Stratasys és a második Materialise az FDM (ráolvasztásos) technológiában vezetik a mezőnyt. Az FDM mellett a sztereolitográfia tölt be meghatározó szerepet a két vállalatnál. A beszámolóból az is kiderül, hogy a Stratasys többet foglalkozik CNC (computer numerical control) gépekkel, mint a 3D Systems és a Materialise.
Az anyagokat illetően, a ma már a Stratasys részét képező Objet a fotopolimerek terén nagyon aktív, míg a 15-ös listán szereplő két felsőoktatási intézmény, az MIT és az (amerikai) Északnyugati Egyetem tevékenysége több anyag között oszlik meg.
A leggyakrabban kutatott alkalmazási terület a szövettervezés, a védelmi és légjármű-ipari szabadalmaknál pedig nem meglepő módon a Boeing a listavezető. A 3D Systems leginkább a szövettervezésre összpontosít, elsősorban alumíniummal és epoxigyantával dolgoznak. Az inkább mechanikai alkalmazásokra fókuszáló Stratasys főként hőre lágyuló (termoplasztikus) anyagokat használ. A Materialize-nál az orvosi alkalmazások játszanak meghatározó szerepet.
Az anyagok zömét sztereolitográfiával nyomtatják, a szelektív lézeres szinterezés leginkább kerámiák és fémek printelésénél hasznosul.