Az infokommunikációs technológiák fejlődésével egyre nagyobb, lassan már kezelhetetlen mértékű adat generálódik (Big Data jelenség stb.). A folyamat következményeként az adatközpontokat is nehezebb üzemeltetni; rugalmasabb és biztonságosabb új megoldásokra lenne szükség.
Az egyik lehetőség, a szoftverrel vezérelt adatközpont („adatközpont 2.0”) technológia élenjárója, az arizonai Phoenix-központú IO 3D nyomtatással próbálja orvosolni a problémát: „adatközpont modulokról” (IO.Anywhere) – például az áramellátást, hűtőrendszert támogató számítógépes berendezéseket tartalmazó masszív és bonyolult konténerekről – készítenek prototípusokat.
Olcsó és gyors szállítási rendszer felépítése a cél. A kivitelezésben – prototípusok tervezésében, tesztelésében és a terv átdolgozásában – kulcsszerep jut a 3D nyomtatásnak. A korábbi módszer hosszabb és drágább volt, egyszerű részek prototípusa is 3-400 dollárba került, és mivel a munkát külsős cég végezte, akár két-három hétig is várhattak az eredményre. Additív gyártással a költségek egy-két dollárra csökkentek, a helyben elvégzett munka mindössze néhány óráig tart. Ha közben valahol elrontják, azonnal visszaülhetnek a tervezőasztalhoz, és módosítják a designt, vagy újat készítenek.
Úgy tűnik, nemcsak a jelenlegi adatközpont-paradigma elavult, hanem bővíteni kell a központok felépítéséhez alkalmazott technológiák körét is. Az újításokban élenjáró IO MakerBot gépeket használ.