A tudomány hamarosan képes lesz szintetikus organizmusokat tervezni és nyomtatni – írja új könyvében (Élet fénysebességgel: a kettős spiráltól a digitális élet hajnaláig) a genóm feltérképezése és a világ első szintetikus organizmusa (2010) miatt világhírű J. Craig Venter Intézet vezetője és névadó genetikusa-biológusa.
Venternek tetszik az az elképzelés, hogy előbb robotokat nyomtatunk ki, majd a robotok új életformákat printelnek. A jövő „személyre szabott” organizmusai a gyógyítástól az emberi élet meghosszabbításáig különféle célokra használhatók fel.
„Nincs messze az a nap, amikor robotikusan vezérelt genómszekventáló egységet indítunk útra egy űrhajón, hogy feltérképezze más bolygók esetleges mikróbáinak DNS-ét” – vetíti előre a jövőt a kutató.
Az űrhajók a DNS-szakaszokat elhozzák például a Marsról, aztán fejlett, többek között 3D nyomtatótechnológiákkal újra lehet alkotni őket.
„A genóm szintetikus változatát felhasználhatjuk a marsi élet újrateremtésére a Földön” – magyarázza a kutatásaival sok vihart kavart Venter.