HTML

Legyél Te is Szakértő!

Minden hírlevél feliratkozónknak egy 50 oldalas 3D nyomtatás kisokost és 3D Akadémia kedvezményt adunk ajándékba!

 

 

3D TECH WORSKHOPOK

Vegyél részt a 3D Akadémia képzésein és szerezz átfogó tudást a 3D technológiák jelenéről és jövőjéről!

3D nyomtatás, modellezés és szkennelés tanfolyamok a 3D Akadémián.

FRE3DEE a Facebookon

Tengeri energiaforrások kiaknázása 3D nyomtatással

ferenck 2024.05.16. 08:00

Globálisan egyre jobban szeretnénk csökkenteni a fosszilis fűtőanyagoktól való függőséget, és így törvényszerűen alternatív, tiszta és megújuló energiaforrások után nézünk. A tengerből – hullámokból, dagályból, áramlatokból – kinyert energia is ilyen. Óriási potenciál rejlik benne, a fenntartható fejlődés egyik záloga.

Mint szinte minden technológiai újításnál, a környezetbarát opciók között ezúttal is szerepel a 3D nyomtatás, hogy hogyan kapcsolható össze tengeri energiaforrásokkal. Az USA Újrahasznosítható Energia Nemzeti Laboratóriuma (NREL) és az Északnyugat Csendes-óceáni Nemzeti Laboratórium közösen keresik a megoldást.

3dnyomtatas_tengerenergia.jpg

Az NREL tudósai évek óta tanulmányozzák, hogy a 3D nyomtatás milyen praktikus alkalmazásaival javíthatnak a tengeri energiatechnológiákon. A hagyományos műanyag-nyomtatás érthető okokból kevésbé működik ebben a környezetben, és miután rájöttek erre, a nyomatok erőssége és tartóssága miatt, a fémprintelés felé fordultak.

Kiderült, hogy ezek a tulajdonságok kulcsfontosságúak lehetnek tengeri energiaforrások hasznosításában, például szélerőműveknél. Míg a jellegzetes műanyag-nyomtatással nem hozhatók létre az óceán erejének ellenálló masszív komponensek, addig fémmel igen.

A kutatók választása a korrózióval szemben ellenálló rozsdamentes acélra esett, árapály-turbinákhoz, szélerőművek turbinalapátjaihoz használják. Lézeres fémlerakást alkalmazva, a nagy légáramlatokat és az óceán más tevékenységeit tűrő tartós alkatrészek gyártása a cél.

Ezeket az alkatrészeket szigorú teszteknek vetik alá. A tervet és a tartósságot hitelesítik velük, közben látják, hogy valóvilág-környezetekben is működnek, vagy sem. Ha elmennek a lehetőségek határáig, jobban megértik a nyomatok funkcióit, látják hiányosságaikat.

A 3DP természetesen nemcsak a tervezésben hasznos, hanem például a gyártás költségeit és idejét is csökkenti. Alkatrészek egyedire, részletesebben alakíthatók ki; gyors prototípuskészítéssel hamarabb lesz tesztelés, szinte azonnal több módosítás alkalmazható, jól működik az iteratív tervezés.

Címkék: acél energiaforrások környezetbarát technológiák fémnyomtatás

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://freedee.blog.hu/api/trackback/id/tr3118401205

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása