Dubai a 3D nyomtatás egyik vezető hatalma, a kvázi városállam rengeteg pénzt fektet a technológiába. 2030-ig nagyszabású terveket igyekeznek megvalósítani, hogy a metropolisz ne csak a Jövőmúzeumnak adjon otthont, hanem a „jövő” is minél előbb jelenné váljon.
Folyamatosan jönnek a hírek az ottani additív gyártásról, mert szinte naponta történik valami a területen. Most például a helyi épületnyomtatás egyik legfontosabb szereplője, a 3DXB Csoport került a Guinness Rekordok Könyvébe, mert az Al Awir 1 negyedben felhúzták a világ legnagyobb, négy méter magas, 303 négyzetméter alapterületű nyomtatott villáját. A print egyetlen menetben történt.
A vállalat közölte, hogy helyi anyagokkal, azokból ott előállított betonnal dolgoztak. A 3D nyomtatás egyik nagy előnye pontosan a lokális gyártás előtérbe helyezése, amely már önmagában korrelál a fenntartható fejlődéssel, mert például drasztikusan csökkennek vele a szállítási költségek, és az előállítás is jóval gyorsabb a hagyományos technológiáknál.
A 2030-as célkitűzések között az is szerepel, hogy az addig kivitelezendő épületek 25 százaléka 3D nyomtatással készüljön. Merész terv/vállalás, de figyelemmel kísérve Dubai eddigi szakterületi eredményeit, inkább az lenne meglepő, ha nem valósulna meg.
A 3DXB elnöke, Badar Rashid AlBooshi elmondta, hogy nagyon komolyan veszik a fenntartható fe3jlődést, az építőipart pedig környezetbarát 3D nyomtatás-megoldásokkal kívánják megváltoztatni. Küldetésüknek tartják a pozitív változásokban betöltött meghatározó szerepet, amelyet folyamatos innovációval és felelős gyakorlati megvalósítással próbálnak elérni.
A Guinness Rekord nemcsak a méretekről, hanem az újító megközelítésről is szól az elnök szerint.
„Büszkeséggel tölt el minket, hogy az építőipari technológiai nóvumok élharcosai vagyunk, és így járulunk hozzá a Dubai 3D Nyomtatásstratégia 2030 megvalósulásához” – összegzett AlBooshi.