HTML

Legyél Te is Szakértő!

Minden hírlevél feliratkozónknak egy 50 oldalas 3D nyomtatás kisokost és 3D Akadémia kedvezményt adunk ajándékba!

 

 

3D TECH WORSKHOPOK

Vegyél részt a 3D Akadémia képzésein és szerezz átfogó tudást a 3D technológiák jelenéről és jövőjéről!

3D nyomtatás, modellezés és szkennelés tanfolyamok a 3D Akadémián.

FRE3DEE a Facebookon

3D nyomtatással vált lehetővé folyékony üzemanyagok előállítása levegőből és napfényből

ferenck 2024.01.18. 08:00

A neves svájci egyetem, az ETH Zürich mérnökei az elmúlt években napfényből és levegőből folyékony üzemanyagot előállító technológiát fejlesztettek. A teljes termokémiai folyamatot 2019-ben mutatták be először valós körülmények között, az ETH Géplabor tetején.

A fejlesztés azért fontos, mert ezek, a szintetikus napenergiával működő tüzelőanyagok szénsemlegesek, tehát környezetbarátok. Égésük során csak annyi széndioxidot bocsátanak ki, amennyit a levegőből elszívtak az előállításukhoz.

3dnyomtatas_uzemanyag.jpg

A technológiákat a felsőoktatási intézményben alapított két spin-off cég, a Climeworks és a Synhelion igyekszik majd kereskedelmi forgalomba hozni.

A gyártófolyamat főszereplője, egy napelemes reaktor parabolatükör által kibocsátott napfénynek van kitéve, és akár az 1500 Celsius-fokot is eléri. A reaktor belseje cériumoxidból készült porózus kerámiaszerkezetből áll, termokémiai körfolyamat zajlik le benne, így választják szét a levegőből kinyert vizet és a széndioxidot. A termék szintézisgáz, hidrogén és szénmonoxid keveréke, tovább feldolgozható szénhidrogén üzemanyagokká, például a repülőgépeket működtető kerozinná.

Eddig izotópos porozitású szerkezeteket alkalmaztak, csakhogy azok exponenciálisan csökkentik a reaktorba kerülő és azon végig haladó napsugárzást. Az emiatti alacsonyabb belső hőmérséklet hatására a reaktor kevesebb üzemanyagot állít elő.

A svájci egyetem két kutatócsoportja 3D nyomtatásos új módszert dolgozott ki lyukacsos kerámiaszerkezetek gyártására. Ezek a szerkezetek biztosítják a hatékonyabb napsugárzást, az 1500 Celsius fokot, és mindezek teljes kihasználását a reaktor belsejében.

A szerkezeteket extrudáláson alapuló 3D nyomtatási eljárással, és egy, erre a célra fejlesztett optimális tintával hozták létre. Uyanannyi napsugárzásnak kitéve, az új szerkezetek kétszer annyi üzemanyagot tudnak termelni, mint az eddigiek.

Címkék: üzemanyag anyagtudomány környezetbarát technológiák extruder

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://freedee.blog.hu/api/trackback/id/tr9718294617

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása