A Penn Állami Egyetem mezőgazdasági és biomérnökei szerint mezőgazdasági összetevőkből álló, fenntartható műgyanta elvileg helyettesítheti a nagyméretű 3D nyomtatásban, például bútorokhoz, csónakokhoz és más méretesebb tárgyakhoz használt műgyantákat, műanyagokat.
Az USA Mezőgazdasági Minisztériumához tartozó Élelmiszer és Mezőgazdasági Nemzeti Intézet hároméves ösztöndíjjal támogatja a kutatók kísérletét, hogy fenntartható anyagot fejlesszenek a jelenlegi drága és komoly mérnöki munkát igénylő, petrolkémiai módszerekkel létrehozott komponensekből összekevert műgyanta helyett.
A projekt hosszútávú célja fenntartható biotermékek készítése lignocellulóz biomasszából vagy száraz növényi anyagból. Az úgynevezett lignocellulóz a növényi maradványok jelentős része. Az anyag a fotoszintézis eredménye, főleg cellulózt, hemicellulózt és lignint tartalmaz. Így lehetővé válna az alacsony szénkibocsátású biogazdaság.
Az újrahasznosítható műgyantával sztereolitográfia-alapú 3D nyomtatók printelnének.
A kutatók most növényi anyagok, lignin és nanocellulóz vegyi átalakításán dolgoznak, újrahasznosítható sztereolitográfiás műgyanta lesz belőlük, ezeken a bioanyagokon kívül szójabab-olajat fognak tartalmazni még.
A lignin sok növény sejtfalában megtalálható komplex, organikus polimer. A sejtfalakat ez az anyag teszi merevvé, fássá. A nanocellulózok általában fapépből készült apró részecskék, de lényegében bármilyen cellulózos forrásanyagból előkészíthetők. A kutatók szerint izgalmas, az ömlesztett cellulózoktól és a fapépektől különböző anyagú és funkciójú cellulózosztályba tartoznak. Korábban cellulózanyagokból kivitelezhetetlennek tartott alkalmazásokra fejlesztik őket.
A Penn Egyetemen reménykednek, hogy az új műgyantával nő a rugalmasság, a nyúlékonyság, a keménység és a hővel szembeni ellenállás. Tulajdonságait hamarosan, spektroszkópos és mikroszkópos módszerekkel, mechanikus teszteléssel és hőelemzéssel fogják kiértékelni.