A 3D nyomtatás már teljesen megszokott az egészségügyben, a medicina a technológia egyik legsikeresebb alkalmazási területe. Művégtagoktól kezdve a műtétek előkészítése során használt modellekig, a teljes szöveteket előkészítő bionyomtatott gélektől betegségek azonosításában segédkező eszközökig, rengeteg nyomat példázza, mennyit köszönhet a terület az additív gyártótechnológiáknak.
Az indiai hyderabadi Birla Technológiai és Tudományos Intézet (BITS) kutatói új megközelítést dolgoztak ki a cukorbetegség észrevételére és folyamatos figyelésére. A 3D nyomtatás kulcsszerepet játszott a kivitelezésben.
A printelt hordozható eszközzel elemezhető a verejtékmirigyek glükóz- és laktátkoncentrációja. A laktát a tejsav ionos formája. Izomsejtekben, vörösvértestekben, az agyban és más szövetekben termelődik, kis mennyiségben a vérben is megtalálható.
A koncentráció kimutatása verejték-elemzéssel történik. A kutatásból kiderül, hogy a verejték kulcsfontosságú anyag lesz az elemzésekben, illetve a diabétesz-1-ben és diabétesz-2-ben szenvedők glükóz-szintjének folyamatos figyelésekor.
Az eszközhöz 3D nyomtatás mellett lézertechnológiát és grafénből készült elektródákat használtak. A grafént a fejlesztés részeként, az intézetben dolgozó diákok állították elő.
Mivel az eszköz nem invazív, a glükóz-szint méréséhez nincs szükség vérmintavételre – azzal is működik, de nélküle nem jár fájdalommal. Lényege és legfőbb újdonsága, hogy a verejtékmintából kimutatható a laktátkoncentráció.
Az eszköz elektromos jelzést ad ki verejték bevezetésekor, amelyre fényt eredményező kémiai reakció indul be. A laktátkoncentráció megbecslése a fényintenzitás mérésével vált lehetővé.
A kutatók gépi tanulással megállapították a kezeléshez szükséges laktátkoncentrációt. Okostelefonhoz csatlakozó, az anyagcserében résztvevő, vagy annak során keletkező anyagok, a metabolitok adatait alkalmazáson keresztül megmutató eszközt fejlesztettek. Ennek magunkon viselhető (wearable) változata használható a folyamatos figyelésre.
Az eszköz hat-kilenc hónapon belül kerülhet kereskedelmi forgalomba, 3-400 rúpia (3,63-4,84 dollár) lesz az egységenkénti ár.