A bionyomtatás szöveteitől kezdve, az implantátumokon keresztül a személyre szabott gyógyszerekig, az egészségügy az additív gyártás egyik legsikeresebb alkalmazási területe. A technológia komoly átalakító hatással van a szemtorra, és a közeli jövőben sem várható lassulás, sőt, az ellenkezőjére számítunk.
A 3D nyomtatás biomedikális alkalmazásainak egyik élharcosa, a svájci ETH Zürich felsőoktatási intézmény. Többek között gombából nyomtattak már bőrt, de valósidejű egészségügyi megfigyelést biztosító talpbetétet szintén printeltek.
Egyik legfrissebb fejlesztésük egy ínvezérelt robotkéz (Faive Hand) szintén 3D nyomtatással készült. A projektben a Max Planck Intézet ETH Tanulórendszerek Központja is részt vesz. A kézzel az emberét, annak tulajdonságait igyekeznek utánozni. Hasonlít is rá, mindennapos, köztük háztartási feladatokat próbálnak elvégeztetni vele.
A Faive Hand folyamatos és nem korlátozott mozdulataival emelkedik ki a mezőnyből. Ezek teszik lehetővé bonyolult és ügyes cselekvések pontos kivitelezését.
A világmodellen alapuló hagyományos megközelítés helyett a kutatók – mint ma szinte mindenki – gépi tanulással, azon belül megerősítéses tanulással dolgoznak. Ez a technika finom és aprólékos cselekvéseket igénylő összetett, életszerű robotikai konfigurációk esetében különösen hasznos.
A robotkezet a felsőoktatási intézmény Puha Robotika Laboratóriumában 3D nyomtatással készítették, szervomotorokkal működtetik. Speciális kötések beépítésével, lehetőség nyílik a kéz rögzített tengely nélküli elforgatására, amely azonban manőverezhetőségi kihívásokkal jár. Ez azért van, mert a rendszer magas szabadságfokkal rendelkezik.
A megoldást az irányítás közbeni pontosságot növelő csuklószög-jeladókkal oldják meg. Így könnyebb végrehajtani az utasításokat, amihez persze nagyon sok – megerősítéses tanuláson alapuló – gyakorlás kell.
Jelenleg a kéz lehetőségeinek és teljesítményének javításán dolgoznak. A Faive Hand-et egészségügyi alkalmazásokban és ember-gép interakciókban fogják használni.