Újabb és újabb épületek jelzik a technológia térhódítását, például iskolát, szentélyt és hidakat is nyomtattak már, vagy előrehaladott állapotban járnak velük, és közben folyamatosan dőlnek meg a rekordok. Az 3DP építőipari mainstreammé ugyan még nem vált, nem is lehet előrelátni, mikor lesz az, a sokasodó és szinte az egész világot lefedő projektek viszont mindenképpen bizakodásra adnak okot.
A floridai Printed Farms és a nagyméretű épületnyomtatásban világelső, dániai székhelyű COBOD a napokban jelentette be, hogy elkészültek a földkerekség legnagyobb, 940 négyzetméter alapterületű épületével. A Wellington nevű településen (természetesen nem azonos Új-Zéland fővárosával) álló szerkezet több mint kétszer akkora, mint az eddigi csúcstartó. Cseppet sem meglepő, hogy a COBOD BOD2 rendszerével kivitelezték, mint ahogy az sem, hogy a munka során a helyi specifikumokat is figyelembe vették: az épület elvileg vihar-biztos, és a hőségnek is ellenáll.
A Printed Farms fontos szereplője Florida épületnyomtatásának. A szövetségi állam fővárosában, Tallahassee-ben, 2021-ben ők jegyezték az első nyomtatott házat, a dán céget pedig nem kell bemutatni. Annyi elég róluk, hogy a világ legmagasabb, 9,9 méter magas épülete szintén az ő munkájuk, Szaúd-Arábiában áll, és az USA első kétemeletes nyomtatott épületét is a BOD-2-vel készítették el, Texasban.
A legmagasabb mellett most már a legnagyobb is COBOD gép munkája. Tényleg kevesen tettek annyit az épületnyomtatás népszerűsítéséért, mint ők.
A floridai épület luxus lóistálló, a csúcsot 47 méteres hosszúsága miatt döntötte meg. Szélessége 25, magassága négy méter, ami nem túl sok, a teljes alapterület mellett viszont szinte minden más printelt épület, ház eltörpül. Természetesen olyan „monumentális” printer is kellett hozzá, mint a BOD2.
Az extrém időjárási viszonyokra nagyon odafigyeltek, hogy a pajtát és lakóit, se hurrikán, se más trópusi vihar ne rongálja, pusztítsa. Florida az Egyesült Államok hurrikánoktól leginkább veszélyeztetett állama, 1851 óta 125, köztük negyven súlyos söpört végig a napsütötte tájon. Építkezés közben speciális megoldással orvosolták a problémát. A hőség ellen pedig úgy nyomtatták a falakat, hogy a természetes szellőzést biztosító üreget és légrést képezzenek.
Az éghajlati szélsőségek elleni védekezésben fontos tényező a 3D nyomtatás a hagyományos technológiáknál nagyobb tervezői szabadsága.