A Nvidia bejelentette a szöveges utasításból (prompt) 3D modellt generáló Magic3D mesterséges intelligenciát. A generatív MI óriási segítség komplex, organikus formájú nyomatok modellezéséhez.
A Magic3D negyven percen belül 3D rácsmodellt hoz létre. A bemutatón a „mérgező kék béka ül egy tavirózsán” mondatot adták meg neki promptként, a feljavított eredmény, minőségét tekintve, CGI alapú jelenetekben, videojátékokban használható.
A Magic3D válasz a Google szeptemberben kijött szövegből 3D modellt (text-to-3D model) létrehozó mesterséges intelligenciájára, a DreamFusion-re. Egy másik cég, a Physna Inc. közben szintén bemutatta saját generatív MI-jének a prototípusát.
A technológiával bárki készíthet speciális ismeretek nélkül 3D modelleket. Felgyorsíthatja a videojáték-fejlesztést, új alkalmazásokat teremthet a film- és a televízió-ipar speciális effektusaihoz is. A Magic3D összességében demokratizálja a 3D tartalom-előállítást.
Grafikus feldolgozó egysége, GPU-ja jóvoltából a Nvidia a napjainkban zajló mesterségesintelligencia-forradalom egyik motorja. A GPU a kép minden egyes pixelének, a speciális fény megjelenítésére vonatkozó utasításokat adó árnyékolókkal élethű grafikákat hoz létre, a képeket pedig – ellentétben az Intel mikroprocesszorával és a CPU-kkal (a hagyományos számítógépek központi feldolgozó egységével) – az egyszerű számítások miatt gyorsan rendereli.
GPU nélkül a Magic3D os elképzelhetetlen lenne. Az MI első lépésben alacsony felbontású nyers modellt készít, majd azt magasabb felbontásúra optimalizálja. A technológia kétszer gyorsabban hoz létre 3D tárgyakat, mint a területen referenciának számító DreamFusion.
A 3D hálószerkesztés (mesh editing) szintén prompt-alapú. Az alap prompt és az alacsony felbontású 3D modell a kiindulópont, a szöveg – és így a modell is – folyamatosan módosítható. Ugyanaz a téma persze több generáción keresztül is megtartható (koherencia), amellyel 2D-s kép stílusa implementálható 3D modellre.
A több területre berobbanó generatív MI és a 3DP összekombinálásában óriási a potenciál. 3D modellek készítése hagyományosan bonyolult feladat, plusz sok az egymással nem kompatibilis formátum, és kevés a 3D adat. Az adatmennyiség növekedésével viszont a mesterséges intelligenciák is többet gyakorolnak, pontosabbak lesznek. A növekedés azonban lassú, így pedig nem valószínű, hogy a Magic3D (legalábbis egy-két éven belül) ugyanolyan hatással lesz a világra, mint a ChatGPT vagy a Midjourney.