Az ománi Német Műszaki Egyetem, a GUtech úttörő az ország építőipari 3D alkalmazásaiban. Nemrég fejezték be a főváros Maszkattól 540 kilométerre, délkeletre fekvő kicsi kikötővárosban, Duqm-ban három új épület printelését. Világcsúcsot döntöttek vele, mert az építkezés mindössze nyolc napig tartott, és eddig helyszínen senki nem nyomtatott még ilyen rövid idő leforgása alatt három épületet.
A halászatáról ismert Duqm új fejlesztési terület, gazdasági, turisztikai és k+f zónákkal, a kikötő változatos célokra, például hajójavításra használható, van regionális reptere, logisztikailag fontos település.
A szultanátusba az egyetem vezette be a 3D betonnyomtatást, és meg is mutatták, hogyan kell alkalmazni a technológiát, ráadásul a rekordidejű eredménnyel mindenkinek bebizonyították, hogy érdemes 3DP-vel foglalkozni, befektetni. A munkát ománi szakértők végezték, és további ambiciózus terveket dédelgetnek.
A három épület egyike világpremier is egyben – 81 négyzetméter alapterületű, 3,7 méter magas kávézót nyomtattak, a földkerekségen ez az első printelt kávézó. A printelés huszonkét óráig, a teljes munka három napig tartott, és naponta csak nyolc órát dolgoztak Összesen 19,6 köbméter betont használtak el, amelynek 99 százaléka helyi nyersanyag. A fejlesztést a lassan a világ minden pontján jelenlévő COBOD Dfab technikájával, a Cemex-szel együttműködésben végezték.
A második új épületet, húsz négyzetméter alapterületű, 3,5 méter magas nyilvános illemhelyet tizenhárom óra nyomtatással, összesen két nap munkával, 10,6 köbméter betonból húzták fel.
A harmadik hetvenkét négyzetméteres, egyszintes, három méter magas Fisherman’s house étterem, 17,3 köbméter betonból tizenkilenc óra nyomtatással, két nap alatt készült el.
Mindegyiknél a Teejan volt a fővállalkozó, a speciális beton összesen 3600 dollárba került. A három épület falai bírják a strapát, nincsenek bennük oszlopok, vannak viszont nyomtatott mellvédek, illetve tetőfödémek.