Átalakították Prága egyik villamosmegállóját, a hetedik kerületi Stromovkát. Az új megálló különlegessége, hogy a pad és a tetőszerkezet egy része 3D nyomtatással készült. A printelési folyamat mindössze 36 óráig tartott. Az átadásra szeptember második hétvégéjén került sor.
Csehországban ez az első (részben) nyomtatott villamosmegálló.
A munkát a prágai So Concrete végezte, és mint a cég neve is elárulja, betonban utaznak. A nyomatokat ingyen bocsátották a város rendelkezésére. A betonból készült kényelmes pad különlegessége, hogy tízszer masszívabb a hagyományos betonnál, azaz valóban ultraerősnek tekinthető.
Adam Scheinherr, a prágai önkormányzat közlekedési szakpolitikusa szerint a 3D nyomtatás sokat adhat a városnak.
„Ennek a betonfajtának és a 3D nyomtatásnak az egyesítése új módszer arra, hogy csak ott használjunk betont, ahol nélkülözhetetlen. A projektekhez való hozzáállás változását jelenti, és a fenntartható fejlődés feltételeinek megfelelő irányvonalat jelöl ki. Ne pazaroljuk az egyre ritkább energiát és erőforrásokat” – nyilatkozta Scheinherr.
Tehát Prágában is megjelent a 3D nyomtatással támogatott környezetbarát és gazdaságilag is hatékonyabb építkezés. A megálló esetében, más eljárásokkal összehasonlítva, az anyagoknak csak a hatvan százalékát használták el, és az emberi munkát is minimalizálták.
A nyomtatás végeztével, a So Concrete szállította a helyszínre a nyomatokat, és ott szerelték össze őket. A 3DP-t nem használták a teljes építési folyamatban, a tervet mesterséges intelligenciával optimalizálták, emberi munkára csak a végső módosításoknál volt szükség.
Karbantartásra sem lesz nagyon szükség, mert a tetőzethez használt anyag sokáig, száz évig vagy még tovább bírja. Tartósságáról árulkodik, hogy gátakhoz használják.
A városvezetés biztos abban, hogy nem ez az utolsó nyomtatott építmény Prágában. Már egy új gyalogoshidat és két meglévő híd felújítását tervezik a technológiával.