A Dániai Műszaki Egyetemen alakult TRD Surfaces különleges fúvókát mutatott be szálhúzással működő 3D nyomtatókhoz. Az acél megkeményítésére specializálódott cég a felsőoktatási intézményben kitalált felülettechnológiával dolgozik.
Az eljárás során kerámiaalapú bevonatot használták, korábban nagy dieselmotorokra és ipari méretű vízfúvókákra, most pedig a fitbit nevű, 3D printerekhez való fúvókákra alkalmazták sikeresen.
A fejlesztők elmondták, hogy egyrészt bizakodtak a nyomtatószálakkal kapcsolatban, a szerszámacéllal szemben viszont kételyeik voltak. Azért, mert ez utóbbi áramvezető-képessége nem versenghet a sárgarézével vagy a wolfram-karbidéval.
A fúvóka tesztelésénél mégis kellemes meglepetés érte őket. A sárgarézzel és a wolfram-karbiddal összehasonlítva, gyengébb teljesítményre számítottak. Aztán azt tapasztalták, hogy a hővezetés kétszer magasabb, mint a sárgarézé, sőt, még a wolfram-karbidnál is jobb.
Az ok? A fúvóka felületét különleges kerámiaanyaggal, krómkarbiddal vonták be. A bevonat ugyan nagyon vékony, de ennek ellenére jelentős mértékben hozzájárul a fúvóka által a nyomtatószál irányában végzett hőátadáshoz.
Egy másik meglepetés egy sikertelen nyomtatás után érte őket. Megolvadt műanyag borította be a gép adott részét. Ilyenkor általában hosszadalmas tisztítás következik, most viszont a műanyag azonnal levált.
Többszöri tesztelés után a kutatók rájöttek, hogy a krómkarbid felület egyedi tapadásgátló képességgel rendelkezik. Ez pedig azt is jelenti, hogy a fúvóka sokkal könnyebben tisztítható, minimálisra csökken benne az anyagok felhalmozódása. Még a belsejében is van bevonat, amelynek a tapadásgátló tulajdonsága csökkenti az eltömődés kockázatát.
„Egy fúvóka minden printhez” – hirdeti a cég.