A Maine Egyetem (UMaine) bemutatta a hőre lágyuló (termoplasztikus) polimereket nyomtató A Jövő Gyára 1.0 (Factory of the Future 1.0, FoF 1.0) printert. A gép négyszer nagyobb, mint a Guinness Rekordok Könyvében szereplő, szintén az amerikai felsőoktatási intézményben fejlesztett elődje.
A 29,06 méter hosszú, 9,75 méter széles és 5,48 méter magas gép maximum (közel) 230 kilót képes kinyomtatni. Ezekkel a paraméterekkel a hatékonyság és az innováció fokozása az egyértelmű cél. Változatos termelési folyamatokra alkalmas: nagyméretű additív gyártásra, szubtraktív gyártásra, robotkarral végzett tevékenységekre, folyamatos anyaglerakásra.
Az egyetem Fejlett Szerkezetek és Kompozitok Központja rendelkezik az egyik szponzor, az USA Védelmi Minisztériuma jövőbeli szükségleteit kielégítő kapacitással, munkaerővel és újító kedvvel. A bemutató a UMaine, Maine állam és az egész ország számára fontos esemény – méltatta a mérföldkőnek számító printert Susan Collins szenátor.
Az egyetem szerint FoF 1.0 a szövetségi állam nagymennyiségű faállományából kinyert bioalapú anyagoktól kezdve a fenntartható és költséghatékony házépítésig, a nemzetbiztonság gyorsan telepíthető szerkezetek előállításával történő növeléséig, számos területen hasznosítható.
A UMaine mellett az utóbbi időben egyre több egyetem, köztük az MIT (Massachusetts Institute of Technology) Bitek és Atomok Központja tűnt ki 3D nyomtató fejlesztésével.
A görög Tudományos Kutatások Nemzeti Központjának új FDM-printere például automatikusan generál ismeretlen anyagokhoz paramétereket. Szenzorokkal gyűjti printelés közben a nyomtatószálra (filament) vonatkozó adatokat, amelyekből matematikai modell automatikusan hozza létre az optimális paramétereket. Ezzel a tevékenységgel hozzájárul környezetbarát nyomtatószálak fejlesztéséhez.
A Cardiff Egyetemen teljes egészében Legóból épített 3D bioprintert fejlesztettek. Azért nyúltak kedves játékunkhoz, hogy a megfizethetőbb és hozzáférhetőbb bionyomtatást szemléltessék vele. A gép nNagyfelbontású sejtréteget nyomtat biotintával.