HTML

Legyél Te is Szakértő!

Minden hírlevél feliratkozónknak egy 50 oldalas 3D nyomtatás kisokost és 3D Akadémia kedvezményt adunk ajándékba!

 

 

3D TECH WORSKHOPOK

Vegyél részt a 3D Akadémia képzésein és szerezz átfogó tudást a 3D technológiák jelenéről és jövőjéről!

3D nyomtatás, modellezés és szkennelés tanfolyamok a 3D Akadémián.

FRE3DEE a Facebookon

Ultrahangos 3D nyomtatás

ferenck 2022.06.09. 08:00

A montreali Concordia Egyetem kutatói közvetlen hangnyomtatási (DSP) technikát fejlesztettek. Lényege, hogy ultrahang-hullámokkal komplex és precíz tárgyak készíthetők. A hullámok hatására úgynevezett szonokémiai reakciók alakulnak ki üregekben, és így a jelenlegi eljárásokkal megvalósíthatatlan – előre megtervezett – bonyolult geometriák dolgozhatók ki.

Az ultrahang-frekvenciákat már használják, de elsősorban destruktív folyamatokhoz. A kutatók elmondták, hogy kreatív célra akarták alkalmazni őket.

3dnyomtatas_concordia.jpg

Mikrorészecskék ultrahanggal történő módosítása nem új, a 3D nyomtatásban bizonyítottan hasznos. Brit egyetemek bionyomtatáshoz, mások a printelést követő utófeldolgozáshoz alkalmazzák.

A Concordia technikája folyékony polimeroldatban lévő apró buborékok belsejének nyomásingadozása által kiváltott vegyi reakciókon alapul. A reakciók létrehozásához speciális ultrahanghullámokat használtak, hogy a dimetil-polisziloxán (PMS) folyékony műgyantát szilárd vagy félszilárd formákká alakítsák.

A csapat jelátalakító segítségével az anyag héján áthaladó, a gyantát megszilárdító ultrahangos mezőt generált. A hullámok (csak pikoszekundumokban mérhető) nagyon rövid és intenzív reakciókat váltanak ki a mikro-mérettartományú buborékokban, Az üregekben a hőmérséklet eléri a 15 ezer kelvint, és a nyomás is drasztikusan nő. A reakciók célzottak, nincs hatásuk a környező anyagokra.

Az óhajtott forma megvalósításához a jelátalakító előre meghatározott útvonalon mozog, és a folyadékot pixelről pixelre szilárdítja meg. A tárgy mikroszerkezete az ultrahanghullám-frekvencia időtartamának és a használt anyag viszkozitásának beállításával szabályozható.

A kutatók szerint technológiájuk komoly hatással lesz a 3D nyomtatásra, sok mindent meg fog változtatni. Erre utal az is, hogy eddig kivitelezhetetlen geometriákat valósítottak meg.

Az új technológiából elsősorban a nagyon specifikus és kényes eszközöket használó iparágak, például a medicina vagy a légjármű-ipar profitálhatnak.  

Címkék: repülő orvosi innovátorok nyomtatótechnológiák

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://freedee.blog.hu/api/trackback/id/tr2217849885

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása