A kanadai Simon Fraser Egyetemen nyomtatott szellőztetőrendszert fejlesztettek, célja a Covid-19 elleni küzdelem.
A fejlesztést vezető Kim Woo Soo professzort a japán hajtogatóművészet, az origami ihlette meg. A 95 százalékban 3D nyomtatással készült részekből álló hordozható rendszerrel sokat spórolnak.
Bárkin segít, akinek kórházon kívüli hordozható megoldásra van szüksége. Például a világtól elzárt mezőgazdasági területeken élőknek, orvosi szolgáltatásokhoz nehezebben hozzáférő, vagy olyan országok lakosainak lehet óriási segítség, ahol masszívan leterhelt az egészségügyi rendszer.
Köztudott, hogy a koronavírus-járvánnyal kiderültek az ellátási láncok hiányosságai, problémái. Ez a tény az egészségügyi szektorra hatványozottan igaz.
A lokális additív gyártás többször bizonyult megmentőnek. Gyors hozzáférést biztosít maszkokhoz, szelepekhez, sőt, akár komplett szellőztetőrendszerekhez is.
Most úgy tűnik, enyhült a helyzet, de ez nem jelenti azt, hogy a Covid-19-nek vége, mert bármikor jöhetnek új hullámok, fel kell készülni rájuk, azaz változatlanul szükség van nyomtatott egészségügyi dolgokra.
A Simon Fraser Egyetem kutatói pontosan egy ilyen lehetséges új hullámra gondolva, tervezték a könnyen hordozható és olcsón gyártható szellőzőrendszert. Lényege, hogy a beteget – felügydelet mellett – levegőhöz juttassa. Az eszközhöz tartozik egy nyomtatott origamicső, amellyel jelentősen csökkent a tömege, mechanikai ellenállását pedig optimalizálták. Kim Woo Soo elmagyarázta, hogy míg a többi hasonló hordozható eszköz átlagára kétezer dollár, addig az övék mindössze kétszázba kerül.
Emellett, az ultrakönnyű anyagoknak köszönhetően, a rendszer mindössze 4,5 kiló. A fejlesztők egyébként nem pontosították a nyomtatóeljárást.