A mindössze 126 példányban legyártott Ford GT40 sportautót az 1960-as években, Henry Ford II és Enzo Ferrari nagy rivalizálása közepette tervezték.
Chris Ashton, a régi autók megszállott amerikai gyűjtője elhatározta, hogy 3D technológiákkal módosítja, személyre szabja saját Ford GT40-ét. A kivitelezéshez az Artec Space Spider és Eva 3D szkennereket használta. Elégedett az eddigi munkával, és bízik benne, hogy járművével mihamarabb hasíthat a kaliforniai utakon.
3D szkennerekkel gyakran digitalizálnak múltbéli tárgyakat, régi gépek alkatrészeit. A másolat módosítható, egyedire alakítható ki, majd a modell 3D nyomtatással fizikai formát ölt.
A 3D szkennelés technológia az autók világában különösen izgalmas lehetőségekkel kecsegtet. Már nem gyártott régi járművek meghibásodott, nehezen karban tartható részei készíthetők el így (újra). Olcsóbb is, mintha a tulajdonosok borsos áron dolgozó és ritka specialistákhoz fordulnának.
3D szkennerrel maga a tulajdonos is könnyedén digitalizálhatja az eredeti darabot, majd a digitális után jöhet a fizikai változat.
Ashton nemcsak a régi autókért rajong, hanem cége, a Ruffian Cars sportautókat is épít, módosít. Évek óta dolgoznak 3D technológiákkal. Egy ilyen folyamathoz azonban sok iteráció szükséges, hogy az új modell minél inkább olyan legyen, mint az eredeti. A vállalat pontosan ezért vásárolt Artec szkennereket.
Az Evaval az egész autót, a Space Spiderrel a kisebb részeket szkennelte le. Utóbbival belenagyított részletekbe, hogy a komponenseket minél jobban összeillesszék egymással. A Space Spider tökéletes a részletességet, aprólékosságot igénylő alkalmazásokhoz, ideális kicsi tárgyakhoz. Mivel a szkenek eredeti méretben mennek számítógépre, a modellezésnél és a nyomtatásnál nincsenek méretproblémák.
Ashton egy novemberi rendezvényen tervezi bemutatni a felújított Ford GT40-et.
Az Artec szkennereket a FreeDee Printing Solutions forgalmazza Magyarországon.