A dán COBOD az épületnyomtatás élharcosai közé tartozik, szakértelmüket jelzi, hogy a cég a 3D nyomtatás fejlődésében, ipari szintű elterjedésében nagyon komoly szerepet játszó GE Additive egyik partnere.
A technológia annyira sikeres, hogy az április 22-én és 23-án, a Joe Biden elnök által vezetett virtuális Klímacsúcs résztvevőit is beavatták a betonnyomtatás rejtelmeibe, előnyeibe és természetesen a fenntarthatóságába is. A csúcson a világ széndioxid-kibocsátásának 80 százalékáért felelős és a globális GDP-hez is majdnem ugyanekkora mértékben hozzájáruló tizenhat állam képviselői voltak (online) jelen.
A rendezvényre a civil és az üzleti szféra több illusztris képviselőjét, köztük Danielle Merfeldet a GE Megújuló Energia igazgatóhelyettes-főmérnökét is meghívták.
Merfeld a nagyvállalat szénhasználattól való eltávolodásáról tartott előadást, és közben legújabb technológiáikról, befektetéseikről és kutatási projektjeikről is beszélt. Ismertette a COBOD megoldását szélturbinák 3D nyomtatásához, amelyhez nagyon jó minőségű és környezetkímélő betont használnak.
A dán vállalat 2019-ben mutatta be a földkerekség első printelt szélturbina-tornyát, majd folytatta a projektet, és azóta a világ különböző pontjain nyomtatott változatos épületeket.
Henrik Lund-Nielsen alapító-vezérigazgató többször elmondta már, hogy technológiájukat mindig alkalmasnak tartották ezekre a célokra, a GE-vel való együttműködés pedig külön örömet okoz az egész vállalatnak, óriási lehetőségeket látnak benne.
Míg az első tornyot három hétig, addig a másodikat már csak három napig nyomtatták, holott sokkal több anyagot használtak hozzá, azaz pár éven belül rengeteget fejlődött a technológiájuk. A gyorsaság azonban egy kicsit még őket is meglepte.