Nem újdonság, hogy az öntés gyártási folyamataihoz használt formákat gyakran készítik 3D nyomtatással. Az ok és az előny, hogy additív technológia mellett nincs szükség sok költséges szerszámra, kötetlenebb a tervezés, gyorsabb a termelés.
A német gépszerszám-gyártó TRUMPF például TruPrint 1000 nyomtatójával készít komplex öntőformákat, ráadásul nem akármilyeneket, mert a formákba épített összetett hűtőrendszert is tartalmaznak. A 3D Systems, a voxeljet és mások pedig ráérezve a trendre, kifejezetten öntőalkalmazásokhoz fejlesztettek 3D printereket.
Az Egyesült Királyságban működő Enable Manufacturing 3DP szolgáltató bejelentette, hogy additív öntés (additive casting) eljárásával több mint 130 fémet képes előállítani.
A folyamat nyomtatott öntőformák és hagyományos öntési technikák kombinációja. A két gyártótechnológia együttes alkalmazásával az eddiginél nagyobb anyagválasztékot kínálnak, ügyfeleik pedig a kiválasztott anyagból előállíthatják a tetszés szerinti fémrészeket.
A 2019-ben alapított vállalat különböző fémrészekhez nyújt szolgáltatásokat. Kombinált technológiájukkal bármilyen méretű, akármilyen összetett geometriájú darab olcsón, a hagyományos módszernél lényegesen költséghatékonyabban előállítható. A hosszú gyártási idő és a drága szerszámkészítés a klasszikus öntés legnagyobb kihívásai. Az anyagkompatibilitás pedig a közvetlen 3D fémnyomtatás használatát korlátozó tényezők közé tartozik.
A probléma kezelésére a cég kitalálta, hogy egyesíti a két technikát, mindkettő legjavát. Korlátozott előállítási lehetőségek és drága költségük nélkül kínálja a hagyományos öntés anyaggazdagságát. A prototípuskészítés és a fejlesztői ciklus drasztikus felgyorsulása miatt egyre több vállalat él a 3D fémnyomtatás adta lehetőségekkel, a limitált anyagkínálat viszont hátráltatja munkájukat, az eredeti elképzelés helyett sokszor alternatív megoldást, például más rozsdamentes acélt kell választaniuk.
Ennek az állapotnak akar véget vetni az Enable Manufacturing.