Mi köze a koronavírusnak a 3D nyomtatáshoz?
Leszámítva, hogy minden mindennel összefügg, nyilvánvalóan nem sok. Csupán annyi, hogy a betegég okozta pánikban folyamatosan keressük az eredményes védekezési módokat, például egészségügyi műszereket készítünk, és készítésükhöz 3D nyomtatókat is használunk.
Egy maker, rLinte sajnálatosan aktuális darab, egy egyszerű, de hatékony „koronavírus-detektort” hozott létre, és osztotta meg online, hogy hogyan csináljunk mi is.
A részben motoros sisakra szerelt detektor digitális infravörös szenzorral méri az eszközzel szemben álló személy testhőmérsékletét.
Ha nincs semmi különös, és az illető nem lázas, a bal szem körüli részen zöld LED gyűrű jelzi, hogy minden rendben. Ha viszont a testhőmérséklet meghaladja a 38 Celsius-fokot, a gyűrű pirosba vált, figyelmeztetést ad le, jelezve, hogy az adott személy potenciális beteg, és sürgősen orvoshoz kell mennie, hogy meg lehessen állapítani, valóban megfertőzte a koronavírus, vagy sem.
A detektorhoz elektronikus részek – Arduino Uno, LED gyűrű, MP3 lejátszó, hangszóró, infravörös hőmérséklet-érzékelő, OLED kijelző stb. –, 3D nyomtató és lézervágó kellenek.
Elég hosszú a lista, összességében viszont, ha rendelkezünk hozzá mindennel, rLinte szerint még egy kezdőnek sem nehéz összebarkácsolnia a különleges eszközt. (Nehéznek talán nem nehéz, viszont költségesnek mindenképpen költséges.)
Azt a tényt azonban mindenképpen vegyük figyelembe, hogy a szerkezet egyáltalán nem tekinthető egészségügyi műszernek, semmiféle hivatalos laboratóriumi tesztet, vagy orvosi eszközt nem helyettesítünk vele, és még véletlenül se tekintsünk úgy rá.
A „barkácsolás”, maker-munkánk összességében egy digitális hőmérő elkészítésének szórakoztató módja.