Az arizonai Arnatron 3D épületnyomtató vállalat szabadalmaztatta különleges technológiáját, megerősített cementből készülő épületelemek gyors szálhúzásos printelését.
A technológiával a cég túl akar lépni a hagyományos építőipar korlátjain. Megoldásuk környezetbarát, a fenntartható fejlődést szolgálja, ráadásul teljes szerkezetek állíthatók elő vele.
„Statisztikai szempontból és a dolgozókat nézve, az építőipar a legveszélyesebb terület. A munkásoknak nagyon gyakran kell nehéz gépek mellett dolgozniuk. A munkaköltségek döbbenetesen magasak, a termelékenység alacsony, az iparág egyszerűen nem fejlődött ugyanabban az ütemben, mint a gyártás, vagy más összehasonlítható területek. A 3D épületnyomtatásban, réteges additív gyártásban az iparágat a hatékonyság és a termelékenység új korszakába vivő ösztönzőerőt látunk” – nyilatkozta Brian C. Giles, főmérnök és Blair Souter, tásalapító-ügyvezető igazgató.
Mindketten a terület avatott szakértői, hiszen cégük, az Armatron Systems több mint egyévtizedes tapasztalattal rendelkezik, több szabadalmuk van megerősített betonépítő rendszerekre. Méretezhető készülékeik víztornyoktól luxuslakásokig, a legváltozatosabb szerkezetekre alkalmazhatók; építkezés, felújítás, utólagos kiegészítések egyaránt megvalósíthatók velük.
A mostani szabadalom automatizált megerősített cementépítő rendszerre és magára a technológiára vonatkozik, cementkeverékek a helyszínen formázhatók és önthetők vele. A munkát külsőleg formázható, rugalmas tartóüvegben végzik. Az automatizált és csúsztatható formázóberendezés rétegesen rendezi el a nyomtatott cementlerakódást. Az eredmény: különféle szerkezetek jobban önthetők ezzel a megoldással.
Az Arnatron elmondta, hogy a szabadalom több mint 100 innovatív elképzelést tartalmaz. A cég egy új, átmeneti építőtechnológiára is adott be szabadalmi kérelmet. Üzleti modelljük meghatározó eleme a minőségellenőrzéshez és a technika eredményes implementálásához fontos licenszelés. A robotikai, építőipari, szoftveres és nehézgépeket gyártó cégekkel kötött stratégiai partnerség szintén elsődleges szempont. A modell pillérei közé tartozik még a nemzetközi infrastruktúrafejlesztés is.