Az élelmiszerhulladék egyre nagyobb probléma, például az Egyesült Királyság 66 milliós lakossága évi 8 millió kajaszemetet generál. A környezeti problémák jelentős többségéhez hasonlóan, a hulladék zöme az ipari termelés következménye, viszont ez a tény egyáltalán nem menti fel a háztartásokat és az egyéneket a felelősségteljes cselekvés alól.
A liverpooli John Moores Egyetemen terméktervezésből diplomázott Daniel Lloyd által alapított Daniel by Design érdekes megoldást javasol. (Fejlesztését a brit Fényes jövőnk kezdeményezéshez tartozó A környezet most program támogatta anyagilag.)
Lloyd a fogyasztóknak fontos visszajelzéseket szolgáltató, sőt, közösségeket szemetelési szokásaikról informáló hulladékkezelő rendszert tervezett és nyomtatott. A Wae nevű terméknek nemcsak az előállításához használt modern csúcstechnológiát (3DP), de maga a rendszer is IT-megoldásokkal (szenzorokkal, okos mérőeszközzel) működik.
A projekt célja a hulladék csökkentése, az újrahasznosítás növelése. Kutatásokból kiderült, hogy az ismeretek és a felelősség hiánya a probléma legfőbb okai.
A szemét tömegét és méretét folyamatosan figyelő Wae könnyen hozzáférhető adatok szolgáltatásával segít. Az okos mérőeszköz a lakók által könnyen kezelhető formátumba önti a hulladékkal kapcsolatos legfontosabb infókat, például hogy ebből és abból a típusból hány százalék található a szemetesben. Elemzéssorokat készít, amelyekből a háztartások tanulhatnak, és ha kell változtatnak a szokásaikon.
A prototípuskészítésben az arra specializálódott Ogle cég segédkezett, együtt módosítottak az eredeti CAD-terven, így biztosították, hogy az oldallapok elég vastagak legyenek a szeméthez, a fedőt jól lehessen mozgatni, és minden rendeltetésszerűen működjön.
A prototípust Ipro 8000 gépen, sztereolitográfia (SLA) technikával nyomtatták ki. Az SLA jóvoltából, kevés utómunkálatot kellett végezniük, az összeszerelést az Ogle kivitelezte.
Lloyd cégével fenntarthatóságra összpontosító, társadalmi indíttatású projekteket szeretne megvalósítani.