Az egészségügy a 3D nyomtatás egyik leggyakrabban emlegetett alkalmazási területe. Művégtagoktól a fogászatig, több szektorban előszeretettel használják a technológiát.
Most már rákbetegségek kezelésében is próbálják. Rádióterápiás modellekkel, speciális 3D szoftverekkel stb. igyekeznek segíteni betegeken. Legutóbb Meagan Moore a Louisiana Állami Egyetem hallgatója rádióterápiás használatra printelt egészalakos embert.
A szöveteinket utánzó modellek „fantomként” ismertek az orvosi nyelvben, több évtizedes a múltjuk, és a szükséges gyógyszerdózis stb. felbecslésében segítenek. Sajnos szabványosak, pedig egy személyre szabott vagy alakítható fantommal lényegesen pontosabb a folyamat.
Szeptemberben a Pittsburgh Egyetem tudósai jobb MRI eredmények reményében nyomtattak fantomfejet. Az eddigi és a kereskedelmi forgalomban beszerezhető fantomok azonban még mindig nem egészalakosak, nincsenek végtagjaik, személyesnek pedig egyáltalán nem nevezhetők.
A 3DP rákkezelési használatának egyik legismertebb szószólója, Wayne Newhauser által segített Moore 5,1 láb (kb. 1,55 méter) magas Marie nevű női fantomjához öt valódi nőről készítettek 3D szkeneket, magát a modellt több mint 100 óráig printelték egy nagyméretű BigRep gépen. Négy részben nyomtatták, a részeket forrasztással, homokfúvással és hegesztéssel rakták össze.
Marie testében közel 140 liter víz fér el, testfalát tetőfedő szigeteléssel és folyékony latexszel erősítették meg.
Egy seattle-i rákkutató szervezetet (UW Medical Cyclotron Facility) érdekli az egészalakos fantom tesztelése. Az Egyesült Államokban öt helyen kínálnak gyors neutronterápiát, a seattle-i intézet ezek egyike. Marie-vel ezt a módszert is tesztelnék.
„Az ötlet nem teljesen az enyém. Egy TED-en megnéztem Wayne Newhauser prezentációját a 3D nyomtatás és a tudomány kapcsolatáról, és elbeszélgettünk. Nem sokkal korábban kezdtem el a 3D modellezést, és megmutattam neki a nyomataimat. A projekt Newhauser mellrák-kutatásaiból és a számítógépes modellezésből nőtt ki” – magyarázza Moore.