A Valenciai Műszaki Egyetem és a Be More 3D kivitelezésében elkészült Spanyolország első nyomtatott háza, pontosabban egy bungaló. Az épület jó ajánlólevél a cég számára, mert a 3DP-nek egyre szignifikánsabb szerep jut közeljövő építkezéseiben.
Az elmúlt években egyre több építővállalat jelentette be, hogy komoly tervei vannak a technológiával, Bherokh Khoshnevis, a kaliforniai Contour Crafting alapítója például száznál több ezirányú szabadalmat jegyez. Az MIT-s Neri Oxman nevéhez fűződő Digital Construction Platform 14,6 méter átmérőjű, 3,7 méter magas nyílt kupolaszerű szerkezetet kevesebb mint 14 óra alatt printelt. Az olasz D-Shape, a barcelonai IAAC (Institute for Advanced Architecture in Catalonia), holland cégek, a francia Batiprint3D stb. szintén izgalmas projekteket jegyeznek.
A 3DP építőipari alkalmazása kísérletezésből, kuriózumból lassan a hétköznapok részévé válik.
Az egyszintes cementszerkezet printelése tizenkét órát vett igénybe. Remek teljesítmény egy olyan iparágban, amelyben a gyorsaság az egyik legfontosabb szempont.
A Be More 3D-t 2014-ben alapították a Valenciai Műszaki Egyetemen. A cég sajtolás-szerű technikával dolgozik, elsődleges alapanyagként megerősített cementet használ. Szabadalmaztatott printerükkel extrudálják a cementet. A gép kereken mozgó két állvány közötti fúvókával működik. Alapszerkezete igények szerint méretezhető, a bungaló alapterülete 70 négyzetméter.
„A rendszer akár 35 százalékkal is csökkentheti az építési költségeket” – nyilatkozta Vicente Ramirez ügyvezető igazgató, majd hozzáfűzte, hogy igyekeznek felgyorsítani, és hamarosan akár nyolc óra alatt felépíthetnek vele egy ugyanilyen bungalót.
A Cemex mexikói multinacionális építővállalat spanyol részlege volt a Be More 3D egyik korai támogatója, additív tartozékokkal, szürke és fehér cementtel látták el a valenciai céget.
Az első spanyol nyomtatott híd létrehozásába bedolgozó ACCIONA szintén részt vett a projektben, és komolyan érdeklődik a 3D nyomtatás építészeti alkalmazásai iránt.