Az egészségügy a 3D nyomtatás egyik legsikeresebb alkalmazási területe. Műkezektől beültetésekig, sebészi műtétek előkészítésétől gyengénlátóknak szánt headsetekig, szinte naponta hallunk valami újat a technológia orvosi hasznosulásáról.
Október a mellrák elleni küzdelem hónapja, ezért a dél-afrikai iMedTech beültetés- és művégtaggyártó cég a betegség alacsony jövedelmű túlélői számára indított kezdeményezés keretében nyomtatott mellel pótolnák a műtéti úton eltávolított testrészt. A projektet a cég alapítója, Nnelie Nkholise gépészmérnöknő találták ki, és (első körben) ezer rászoruló személyen segítenének.
A nyomtatott protézisekben ugyan nincs már semmi újdonság, a csak szuperlatívuszokkal méltatható kezdeményezés viszont felhívja a figyelmet, hogy ellentétben a végtagokkal, a 3DP világában eddig alig foglalkoztak mellrák-túlélőkkel. A célcsoport sem véletlen, hiszen alacsony jövedelmű dél-afrikai nők nem engedhetnek meg maguknak mellbeültetéseket.
A mindössze 28 éves, kutatásaival a technológiára és az oktatásra összpontosító Nkholise több munkájával nyert már díjat, 2016-ban a Világgazdasági Fórum Afrika top női újítója címmel jutalmazta és a Forbes Africa Woman magazinban is szerepelt. Ö képviselte Dél-Afrikát a san franciscói Globális Vállalkozói Csúcstalálkozón, cége pedig egyértelműen az additív megoldásokban látja a gyártás jövőjét.
Az ötlet a Központi Technológiai Egyetemen végzett PhD-tanulmányai alatt született, amikor látta, hogy 3D nyomtatással kezelik égési sérültek elváltozott arcát. Megfogalmazódott benne, hogy a technológiával mellműtéten átesett személyek életkörülményein szintén javíthatnak.
Az iMedTech mellett a Minute Words szórakoztató oktatási játék is Nkholise munkája – lényege, hogy általános iskolások nyomtatott alkatrészeket használva alakítják ki saját szókészletüket. Cégével fiatal afrikai nők számára is biztosít oktatási lehetőséget: gépészmérnöki kutatói tapasztalattal rendelkező 30 év alatti hölgyeknek professzionális platformot hoztak létre, hogy az innovációból és iparági fejlesztésekből kimaradók is bekapcsolódhassanak ezekbe a tevékenységekbe.
Gondoljunk csak bele, hogy a techvilágban változatlanul milyen kevés nő dolgozik, fekete nő pedig még Dél-Afrikában is alig érvényesül ezeken a területeken.
Nkholise példája lebeghet előttük.