Az intelligens rendszerekkel és ipari szolgáltatásokkal foglalkozó, 1990-ben alapított, kb. 1600 személyt alkalmazó francia Gorgé Csoport 2014-ben alapított leányvállalata, a nyomtatásspecialistákból és pénzügyi szakemberekből álló Prodways Entrepreneurs eredeti rendeltetése európai 3D printing cégek és a technológiára átálló más vállalkozások anyagi, stratégiai, technikai és üzemeltetési támogatása volt.
A Gorgé Csoport 2013-ban vált az additív gyártótechnológia egyik fontos európai szereplőjévé: 2013 végén a professzionális 3D nyomtatómegoldásokra specializálódott Prodways-t, áprilisban pedig a fényérzékeny műgyantát fejlesztő német DeltaMed GmbH-t vásárolta fel.
Az azóta a tőzsdére is bevezetett és ott kifejezetten jól teljesítő Prodways Csoport közben már a dél-koreai piacon is jelen van, a Gorgé aktív 3DP részlege az ipari szereplőkre fókuszál, nekik kínál innovatív megoldásokat, printereket és prémiumkategóriás anyagokat. A 3D nyomtatás fogászati alkalmazásában is érintett Proadways az akvizíció óta több különféle printert és anyagot vezetett be a piacra.
Most pedig bejelentették cipőipari 3DP portfoliójuk sikeres kidolgozását. Printereket és anyagokat kínálnak, bízva, hogy hatékonyabb, jobb funkciókat és lehetőségeket kínálnak a gyártóknak. Valószínűleg eredménnyel járnak majd, például a Nike máris használja a francia cég TPU (hőre lágyuló poliuretán) anyagát.
Az anyag remekül nyúlik, így szuper-rugalmas talpak készíthetők belőle anélkül, hogy sok időt töltenének a megmunkálásukhoz szükséges speciális szerszámok előállításával. Amadou ba Ndiaye kanadai tervező nemrég mutatta be teljes egészében TPU-ból létrehozott cipőit, azaz a 3D nyomtatás nemcsak a talprészhez használható.
Harleigh Doremus (Nike Rapid Prototyping) szintén elragadtatottan nyilatkozott a TPU-ról: könnyen megmunkálható, tökéletesen alkalmas kiváló minőségű rugalmas részek folyamatos gyártására, jelentős mértékben hozzájárul az új Nike termékek gyorsabb piacra kerüléséhez.
Több más szektorhoz hasonlóan, a cipőipar is szépen szemlélteti azt a most már nyugodtan visszafordíthatatlannak nevezhető tendenciát, hogy a 3D nyomtatás az eredeti prototípuskészítésből működő végtermékeket előállító technológiává alakult át. Az Adidas és a kaliforniai Carbon 3DP vállalat közös Futurecraft 4D-je az egyik legjobb példa a váltásra. A Prodways szintén ezt az utat járja.
TPU anyagával megváltoztatható a nyomtatott szerkezet sűrűsége, a talp különböző részei alkalmazások vagy felhasználók igényei szerint tehetők keményebbé, puhábbá. A személyre szabott cipő ötletével sok gyártó kacérkodik, de eddig csak a talpbetétekig jutottak el. A talp keménységének és puhaságának több részen történő tetszőleges megváltoztatása egy fontos lépéssel kerülünk közelebb a koncepció megvalósulásához.